18 Eylül 2019 Çarşamba
Anasayfa > Ekonomi > Yatırımcılara teşvik paketi anlatıldı!..

Yatırımcılara teşvik paketi anlatıldı!..

27.06.2009 00:26 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, teşvik ve istihdam paketi için Türkiye'nin 4 bölgeye değil de 5 bölgeye ayrılmasının daha faydalı olacağını bildirdi.
Yatırımcılara teşvik paketi anlatıldı!..
ETSO ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen ‘Yatırımlara uygulanan devlet yardımları ve krediler’ toplantısı Erzurum’da yapıldı.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, yıllardan beri savundukları teşvik sisteminin ilk kez uygulanacak olmasından memnun olduklarını söyledi. Bölgeler arası farklılığı gidermenin yolunun bölgelere farklı teşvik uygulamasından geçeceğini belirten Yücelik, son istihdam ve teşvik paketinin buna göre hazırlandığını ifade etti.

Türkiye’nin 4 ayrı bölge olarak paket kapsamına alındığına dikkat çeken Yücelik, bölge sayısının 5 olmasının daha da faydalı olacağını belirterek, “Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Ağrı, Iğdır, Ardahan gibi illerin çok büyük desteğe ihtiyacı var. Bu iller 5. bölge kapsamına alınır, buralara yatırım desteği sağlanabilirdi.”dedi.

Açıklanan teşvik ve istihdam paketi kapsamına hizmet sektörünün alındığını ancak son zamanlarda özellikle Erzurum’da büyük istihdam sağlayan çağrı merkezlerinin dahil edilmemesinin yanlış olduğunu kaydeden Yücelik, bu konuda yapılacak düzenlemenin Erzurum’a yeni çağrı merkezlerinin kurulmasının önünü açacağını da söyledi.

MEVCUT ÇARKLAR DÖNMELİ

Bölgenin canlanabilmesi için teşvik paketi içerisine mevcut yatırımların alınmasının faydalı olacağını dile getiren Yücelik, “Küresel kriz sebebiyle çarklarımız durmuş durumda. Bu çarkların yeniden dönmesi için mevcut yatırımların da teşvik kapsamına alınması gerekir. Daha önce açıklanan teşvik paketlerinde yeni istihdam oluşturan mevcut yatırımlar imkanlardan faydalanıyordu. Bu yeni pakette de aynı sistem yapılabilir.”diye konuştu.

Teşvik ve istihdam paketinde bir eksiğin de enerji indirimi olduğunu belirten Yücelik, enerji maliyetinin yatırımcıları zorladığını vurguladı.

Henüz tebliğleri yayınlanmayan teşvik ve istihdam paketi için Erzurum’da da bir dizi çalışmalar yapacaklarını kaydeden Yücelik, öncelikle yatırımcıya arsa hazırlamayı planladıklarını söyledi. Erzurum Valiliği, Büyükşehir ve diğer belediye yöneticileri, defterdarlık ve ilgili kuruluşların katılımıyla konuyla ilgili toplantılar yapacaklarını ifade eden Yücelik, özellikle Ilıca yolu üzerinde bulunan zirai aletler fabrikasının yerinin yatırımcılara arsa olarak tahsisinin sağlanabileceğini belirtti.

Toplantıda daha sonra Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Daire Başkanı Dr. Mehmet Yurdal Şahin ‘Yatırımlara uygulanan devlet yardımları’ hakkında bilgi verirken, Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yalçıncı ise ‘Kalkınma Bankası tarafından sağlanan destekler ve krediler’i anlattı.

ETSO konferans salonundaki toplantıya Vali Vekili Gürkan Polat, bürokratlar, sanayici ve işadamları izledi. (www.erzurumajans.com)

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri