18 Eylül 2019 Çarşamba
Anasayfa > Türkiye > Vali Bulut: Kimse bağcık bağlamadı!..

Vali Bulut: Kimse bağcık bağlamadı!..

30.05.2009 06:15 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Valisi Sami Bulut, ülke gündeminde büyük yankı bulan 'maça hazırlık fotoğraflarına' açıklık getirdi.İşte Vali Bulut'un konuyla ilgili olarak gece yarısı yaptığı o yazılı açıklama...
Vali Bulut: Kimse bağcık bağlamadı!..
 
Erzurum Valisi Sami Bulut, bürokratlarla geçtiğimiz hafta sonu oyadığı  futbol maçı öncesi korumaları tarafından 'maça hazırlanması' haberlerine Basın ve Halka İlişkiler Müdürdlüğü aracılığı ile gece yarısı cevap verdi.
Sorumlu gazetecilik gereği Vali Sami Bulut'un yaptığı açıkklamayı noktasına virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz. İşte o açıklama:
 
 

T.C.
 ERZURUM VALİLİĞİ
 İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

 

Sayı   : 2009 / 141                                                                              29.05.2009

Konu  : Basın Açıklaması 

 

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

23.05.2009 tarihinde bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu, bürokrat ve siyasetçilerden kurulu takımlar arasında, sportif amaçlı bir futbol maçı oynanmıştır.

 

29.05.2009 tarihinde, görsel ve yazılı basın kuruluşlarında, geçtiğimiz hafta oynanan bu maça atfen “Vali bey maça çıkıyor, Vali’nin saltanatı, Vali’yi maça korumaları hazırladı, Vali’nin ayıp fotoğrafları” gibi değişik basın organlarında, farklı başlıklarla haberler yayımlanmıştır. Haber içeriğinde, maç öncesinde bir koruma polisinin benim ayakkabılarımı bağladığı, diğer koruma polisinin ise eşofmanımı giydirdiği belirtilmiştir.

 

Söz konusu futbol maçı öncesinde haberde bahsedildiği gibi korumalar tarafından eşofman giydirilmesi ve ayakkabılarımın bağcıklarının bağlanması gibi bir hadise olmamıştır. Fotoğraflarda görüldüğü şekliyle, korumanın biri ayakkabıları yere bırakırken diğeri elimden eşofmanımı almaktadır. Zaten maça çıkan birisinin ikinci bir eşofmanı giymesi de mantığa aykırıdır. Fotoğrafların farklı şekilde yorumlanarak gerçeğe aykırı haberler yapılması basınımızın güvenilirliğine gölge düşürmektedir.

 

Basın etiği ve ilkeleri açısından, yapılan haberlerin kaynağından araştırılarak yayımlanması gerekmektedir.  Kamu Kurum ve Kuruluşları ile kamu görevlilerinin gerçeğe aykırı haberlerle yıpratılmak istenmesi iyi niyetle bağdaşan bir durum değildir.  

 

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

                                                                              Sami BULUT

                                                                                     Vali

        
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri