Büyükşehir
27 Mayıs 2018 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Mustafa DUMAN > Ülkücünün resmi...
Mustafa DUMAN

Ülkücünün resmi...

01.03.2017 23:37 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mustafa DUMAN
Lisede, üniversitede, yurtta, kantinde, yürüyüşte, forumda, mitingde, nezarette, hapishanede, cenazede; pek çok yerde çekilmiş pek çok resimde Ülkücüler vardır. Fakat Ülkücünün resmi bir tanedir ve 1977 Mart'ında Mustafa Erol'un cenazesinde çekilmiştir.

Şimdinin hikâyecileri nerelere çekip götürmek isterlerse istesinler, aldırmayın. Ülkücülük, kantin dâhil kahvelerin, çoğu zaman firarilerin de saklandığı öğrenci evlerinin ve hususen öğrenci yurtlarının duygusudur. Aslında ideolojisi yoktur da ben ideolojik kıvama erişmemiştir diyerek geçiştireyim. Kapısından içeri, 9 Işık da Türk Milliyetçiliği fikir sistemi de giremez. Onlar, benim gibi cahillerin hıfzedip o asil duyguya katmak istediklerinden ibaretti ki çok şükür beceremedik.

Mustafa Erol'un ölümü tabii olarak ve hesaplanacağı üzere o duygunun esas mekânlarından birindedir. Adana Öğrenci Yurdu'na atılan bomba ile katledildi.

Resimdeki arkadaşlarının kıyafetlerine dikkat edin. Bir kısmının kapüşonlu parkaları vardır ki 'durum'larının birazcık daha iyi olduğuna işaret eder. Pantolonların çoğu 'konfeksiyon'dur. Konfeksiyon, o yılların icadıdır ve terziler artık pahalı gelmeye başlamıştır. Arkadaşlarımızın kazaklarını yahut hırkalarını tanırdık. Çünkü herkesinki 'biricik'ti. Takas yoluyla giydiğinizde adı 'ülküdaş konfeksiyon' olur. Ayakkabılardan bahsetmek burnumu sızlatacak, ama. 'Melun'ların içinden bir çift de mi karda yürüdüğünüzde çoraplarınızı sırılsıklam etmeyeni çıkmaz? 'Yoksul' yahut 'fakir' yerine geçen ve önce iltifat gibi kabul ettiğimiz 'dar gelirli aile çocukları' ifadesi de o yıllarındır.Resmi 'bir tane' kılan şeye henüz gelemedik. Öyle ya, dar gelirli aile çocuğu Ülkücüler çok cenaze taşıdılar. Tabut yoktur, yoksulluk oraya da burnunu sokmuştur ve Mustafa'nın cesedi battaniyeye sarılıdır. Battaniye muhakkak bir öğrenci yurduna aittir. Cenaze, savaşta taşınıyor gibi değil mi?

Bizim savaşımızdır ve tabutsuz taşınan başka cenaze hatırlamıyorum, hatırlayana da rastlamadım.

Resim, poster gibi duvarlarımıza asılmaya başladığında Abdürrahim Karakoç'un iki mısraı da dâhil edilmişti: "Ellerin yurdunda çiçek açarken / Bizim ele kar geliyor gardaşım". Fazlaydı ve manası yoktu, sonra çıkardılar. Bu yazının bu bölümü de dâhil, o resme ilave edilecek her şey fazladır.

Cenaze, kar ve tipi altında taşınmaktadır. Kehanet resme girebilseydi, ne çok şeyi bir tipide kaybedeceğimizin de resmi, derdim.

Garcia Lorca'nın sadece mezarı kar altındayken, Mustafa'nın tabutsuz taşınan cesedi kar ve tipi altındadır.

Nihayet: Ülkücünün bir tane olan resmi; kar, tipi ve yoksulluk altında tabutsuz taşınan bir cenaze resmidir.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.