19 Şubat 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Onur SAĞSÖZ > Turizm Kentiyiz!
Onur SAĞSÖZ

Turizm Kentiyiz!

29.01.2020 13:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Onur SAĞSÖZ
30’u aşkın var ama en önemlilerini yazıyorum.

ITB Berlin Turizm Fuarı 2020

World Travel Market (WTM) Londra 2020

TITE Tahran 2020

MITT Moskova 2020

UITT Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 2020

TTG Incontri Rimini İtalya 2020

Dünya’nın en büyük 4’üncü fuarı Doğu Akdeniz Uluslarası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2020 öyle ki, geçen yıl 94 ülke katılmıştı.

Hani biz turizm şehriyiz ya, hani bir milyon turist hedefimiz var ya, işte bu yukarıda yazdığım fuarların hiç birine gitmiyoruz. Düşünün, Çukurca Kaymakamlığı, belediyesi EMITT’te boy gösteriyor, tarih, kültür, spor kenti Erzurum’un esamesi okunmuyor.

Biz ne yapıyoruz?

Palandöken Kayak Merkezini, Narman peri bacalarını, Tortum’da yükseklik açısından dünyanın 3’üncüsü olan şelaleyi, açık hava müzesini andıran kent merkezimizi körlerin, sağırların birbirini ağırladığı, İstanbul, Ankara, Kocaeli tanıtım günlerinde vitrine koyuyoruz.

Tanıtım günleri olduğu zaman Valilikten tutun, ilçe belediyelerine kadar hepsi kesenin ağzını açmasını biliyor. İş, ulusal ya da uluslararası platformlardaki fuarlar olunca, hepsi aynı nakaratı tekrarlıyor: Bütçemiz yok!

İnternete bakın lütfen, geçen yıl EMITT başta olmak üzere uluslararası arenadaki fuarlara Türkiye’den hangi il ve ilçeler katılmış.

Sizin için özetleyeyim.

Bursa Uludağ, Kars Sarıkamış, Sivas, Diyarbakır, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) çatısı altındaki  Bitlis, Hakkari, Muş, Van, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarının sorumluluğundaki tüm iller.

Liste uzayıp gider. 1201 katılımcı.

Ha bizde de Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) var değil mi? Geçen yıl yine bu zamanlar “Niye gitmiyoruz?” diye sormuştum KUDAKA’ya, “Böyle bir bütçemiz yok. Giden ajanslar risk alıyorlar” demişlerdi.

Pes demiştim… Ama kime demişim?

Al birini, vur ötekine… KUDAKA’sı da aynı belediyeleri de! Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan Mehmet Sekmen’in bakın sesi çıkıyor mu?

Pardon çıkıyor: Bütçemiz yok!

Nerede 2020’yi ‘Saltuklu Yılı’ ilan eden ve “Milli duygularımıza yakışır şekilde Anadolu’nun ilk Türk durağının Erzurum olduğunu tüm dünyaya anlatacağız” diyen Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar?

Palandöken’in adını taşıyan belediyenin başkanı Muhammet Sunar nerede?

Nerede, ’Kaplıcalarımız şöyle, böyle’ diyen Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan. Uzundere, Narman belediyelerinin başkanlarından haberi olan var mı?

İstanbul, Ankara, Kocaeli olduğu zaman binlerce lira verip stant almasını biliyorlar ama ‘ortak hareket’ edip uluslararası fuarlarda Erzurum’u vitrine taşımayı düşünemiyorlar ya da işlerine gelmiyor.

Kendimizi kandırmayalım. Biz işte böyle bir turizm kentiyiz.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.