17 Eylül 2019 Salı
Anasayfa > Türkiye > Parmaklıklar ardında bir özel gün!..

Parmaklıklar ardında bir özel gün!..

14.05.2009 00:04 12 14 16 18 yazdır
Cezaevindeki kadınları ziyaret ederek onları sevndiren Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri, demir parmaklıklar arkasındaki annelerle türküler söyleyip halay çekti.
Parmaklıklar ardında bir özel gün!..

Selami KÜÇÜKOĞLU'nun haberi-Erzurum E Tipi Kapalı Cezavinde kalan tutuklu annelere sürpriz yapan Girişimci Kadınlar Derneği, hükümlülere unutamayacakları bir gün yaşattı. Demir parmaklıklar arkasındaki anneleri ziyaret ederek ‘Anneler Günü’ nedeniyle sazlı- sözlü eğlence programı düzenleyen Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri, cezaevindeki annelerin yanındaki çocuklarına da özel hediyeler verdiler.

Cezaevindeki kadınları ziyaret ederek onları sevndiren Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri, ayrıca demir parmaklıklar arkasındaki annelerle türküler söyleyip halaylar çekti. Cezaevindeki annelere adeta bayram havası yaşatan dernek üyelerine kader mahkumları teşekkür ederek, “Böylesine bir anlamlı günde hatırlanmak bizleri çok mutlu etti” diye konuştular.

Cezaevinde kalan annelere unutulmadıklarını ve onlara bu anlamlı günde yanlız olmadıkları mesajını vermek için E Tip Kapalı Cezaevin’de program düzenlediklerini kaydeden Dernek Başkanı Zekiye Çomaklı, “Cennet anaların ayağı altında. Her nerede olurlarsa olsunlar, anneleri hatırlamak ve onlara bu anlamlı günde annelerin gönüllerini almak için ziyaretlerine gittik. Ses sanatçılarını götürerek onlara cezaevinde unutamayacakları bir gün yaşattık” dedi.

Erzurum E Kapalı Cezaevi’nde kalan annelere ve çocuklarına yönelik hazırlanan etkinlikte, ses sanatçıları Murat Cinisli ile Bünyamin Cömert’in sahne alırken, Girişimci Kadınlar Derneği üyelerinin yanısıra Türk Kadınlar Birliği Onursal Başkanı emekli öğretmen Safet Zengin ve Cezaevi Müdürü Naci Sürücü’de katıldı.

 

BURADAKİ ANALAR BENİM İÇİN

AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR

 

E Tipi Kapalı Cezaevinde kalan anneleri ziyaret ederek, anneleriyle birlikte demir parmaklıklar arakasında kalan çocuklara oyuncaklar hediye etmenin kendileri için ayrı bir anlam ifade ettiğini belirten Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, “Yıllardır Erzurum E Tipi Kapalı cezaevinde kendi hazırladığım etkinliklerle hükümlü ve tutuklu bulunan mahkumlarla bir araya gelirim. Sebebini bilmiyorum ama çocukluğumdan beri buralara karşı oldukça hassasım. Bu insanlar toplumumuzun birer parçası ve gerçeği, onları yargılamak değil kazanmak gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Demir parmaklıklar arkasındaki annelerle türküler söyleyip halaylar çekmenin anlatılmaz bir mutluluk olduğunu kaydeden Çomaklı, bütün sivil toplum örgütlerinin benzeri sosyal etkinlikler düzenleyerek, suç işleyen insanların tekrar topluma kazandırılmasında etkin rol oyanayabileceğini ifade etti.

 

CEZAEVİNDE SOSYAL ETKİNLİK

YAPMAK BÜYÜK BİR  AYRICALIK

 

Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadınlara yönelik diğer zamanlarda da etkinliker hazırladıklarını belirten Çomaklı, “Hazırlanan ‘Cezaevlerini iyileştirme ve rehabilitasyon projesi’ çerçevesinde pek çok aktivite yaptık. Kendi çektiğim ‘Nostaljik Erzurum Fotoğrafları Sergisi’ni demir parmaklıklar arkasında açtım. İki kere Erzurum’da yaşayan ve şiir kitapları bulunan şairlerimizin katılımlarıyla cezaevinde şiir dinletisi, TRT gençlik korosu elemanlarının katılımıyla da konser düzenledik” diye konuştu.

Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Çomaklı, yapılan aktivitelerin Cumhuriyet Baş Savcılığı ile Erzurum Etipi Kapalı Cezaevi yönetiminin büyük desteklerini olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı;

 

AMACIMIZ ONLARI

TOPLUMA KAZANDIRMAK

 

- “Cezaevinden dışarı çıktıklarında toplumda yalnız olmadıklarını, bir abla bir anne olarak yanlarında olacağımızı hissettirmek istiyoruz. Bize en büyük desteği Cumhuriyet Baş Savcılığı ve cezaevi yönetimi sağlıyor. Onların bize güvenleri ve prosedürlere uygun destekleri olamasa bir şey yapamayız. Bu güzellikleri bize yapma fırsatı tanıdıkları için onlara şükran borçluyuz. Halk arasında da oldukça olumlu söylemlerle karşılaşıyoruz. Bu etkinlikler insanların oralara ve oralardan sorumlu olan yönetime bakış açısını değiştiriyor. Dünya Kadınlar Günü içinde bir etkinlik planlamıştık ama olmadı. Kader mahkumlarını toplamu tekrar kazandırmak ve özellikle orada doğum yapan kadınlarımız eminim hayatlarının pişmanlığını yaşıyorlar.

 

ÇOCUKLARA OYUN

ODASI HAZIRLANIYOR

 

- Çünkü yalnız kendileri değil, gözlerinin nuru evlatları da aynı kaderi paylaşıyor. O minicik yürekleri, beyinleri orayı unutmayı becerebilecek mi acaba? Cezaevinde anneleriyle birlikte kalan çocuklar için aslında herkesin seferber olması lazım. Onları bir şekilde meşgul etmek gerekli. 5-6 yaşlarında kız ve erkek çocukları, 1 ve üç yaş arası bebekler sıkıntı içerisindeler. Onlara da Erzurum esnaflarından ikisinin katkıları ile bir oyun odası düzenlemeye çalışıyoruz. Anneler Günü nedeniyle yaptığımız ziyarette çok sayıda oyuncak götürdük, oyuncakları görünce çok sevindiler. Bu insana farklı bir mutluluk veriyor.”

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri