23 Eylül 2019 Pazartesi
Anasayfa > Türkiye > Onbinlerce seveni uğurladı!..

Onbinlerce seveni uğurladı!..

20.05.2009 03:55 12 14 16 18 yazdır
ÇYDD Başkanı Türkan Saylan son yolculuğuna; kardelenlerinin getirdiği kucak dolusu papatyalar, gözyaşları, alkışlar ve sevgi seli ile uğurlandı.
Onbinlerce seveni uğurladı!..
Burslarıyla 70 bin öğrenciye gelecek kazandıran, hayatı boyunca karanlık ve cehaletle savaşan Profesör Doktor Türkan Saylan’ı son yolculuğuna on binler uğurladı. Saylan’ın cenazesi Lütfü Kırdar’da düzenlenen törenden ardından Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Cenaze namazının ardından da kortej eşliğinde Saylan’ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın Zincirlikuyu Mezarlığı morgundan alınan cenazesi, saat 14.15’te Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’na getirildi. Papatyalarla süslenen katafalka konulan Türk bayrağına sarılı tabut, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları ve alkışlarla karşılandı. 1800 kişilik salonda yer kalmadığı için çoğu katılımcı, koridorlarda ve fuayede töreni izledi. İçeride yaklaşık 3 bin kişinin izlediği törene katılamayan 5 bin kişi de bahçede bekledi.

BU DARBECİLİKSE HEPİMİZ DARBECİYİZ

'Türkiye laiktir, laik kalacak!'
video için tıklayın
Törendeki barkovizyon gösterisinde Saylan, kendi sesinden kendini anlattı. Bu gösterisi sırasında salonda sık sık alkış sesleri duyuldu. Daha sonra bir konuşma yapan ÇYDD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Aysel Çelikel, “Laiklik ve cumhuriyetin ortak paydamız olduğunu savunması darbecilik mi? Kız çocuklarının eğitilmesini istemesi, bunun için çaba sarfetmesi darbecilik mi? Demokrasi ve insan haklarını savunmak darbecilik mi? Eğer bütün bunlar darbecilikse hepimiz darbeciyiz” dedi. Törene katılan duayen gazeteci Uğur Dündar ile CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaoğlu büyük alkış aldı.

O OLMASAYDI KONFEKSİYONCUYDUM

Burs alan lise öğrencisi Merve Araz törende, ÇYDD sayesinde kendisinin ve ailesinin aydınlandığını anlattı. Esenler’de oturduğunu söyleyen Araz, “ÇYDD olmasaydı babamı liseye gitmem için kim ikna edecekti? Benim İngilizce öğretmeni olma hayalim son bulacaktı. Bir tekstil atölyesinde çalışacaktım. Ama şimdi ideallerime doğru gidiyorum” dedi. Törenden sonra Saylan’ın cenazesi, kortej eşliğinde “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları ve alkışlarla birlikte saat 16.15 sıralarında Teşvikiye Camii’ne getirildi. Saylan’ı son yolculuğuna uğurlamak isteyen onbinlerce kişi bir araya geldi. Camiye sadece siyasiler ve Saylan’ın arkadaşları değil, ÇYDD’den burs alan öğrenciler, kadınlar da geldi. Cami bahçesine sığmayan kalabalık caddeye taştı.

CHP BÜTÜNKURMAYLARIYLA TÖRENDEYDİ

Camideki törene Birinci Ordu Komutanı Ergin Saygun, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Gülriz Sururi, Önder Sav, Mesut Yılmaz, Kamer Genç, Genco Erkal’ın da aralarında bulunduğu onbinlerce kişi katıldı. Cami avlusunda zaman zaman “Gün dönecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atıldı. Saylan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’ne getirildiği sırada öndeki iki afiş dikkat çekti. Afişlerden birinde, “Işığın sönmeyecek; kardelenlerin solmayacak” yazarken, diğerinde, “Rahat uyu hocam hayallerin gerçek olacak” yazıyordu.

HÜKÜMET BİR ÇİÇEK BİLE GÖNDERMEDİ

Türkan Saylan
Foto galeri için tıklayın
Cenaze törenine hükümeti temsilen kimse katılmadı. Gözler, görevi döneminde Türkan Saylan’ın koordine ettiği çok sayıda eğitim projesine destek veren eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i aradı. Ancak o da yoktu. VATAN, eski bakana “Cenazeye katılmayı düşündünüz mü?” sorusunu yöneltmek istedi. Danışmanı, cevaben “Bu konuda görüş açıklamayacak” yanıtını iletti. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, törenlere katılanlar arasında AKP’lilerin de olduğunu belirterek, “Ancak temsil noktasında olanlarla ilgili tabii bilemiyorum. Cenaze Ankara’da olsaydı biz de katılırdık. Sonuçta bakanlarımız parti yöneticilerimiz milletvekillerimizin herkesin kendine göre bir programı olabilir. Kimin ne programı var onu benim bilmem mümkün değil. Ama kimse bunun altında bir şey aramasın” dedi.

SON DEĞİL, BU BİR BAŞLANGIÇ

Cenaze törenindeki kortej herkesi birleştirdi. On binler arasında ağlayanlar vardı. Yetim kalmış çocuklar gibi çevresindeki ’kardeş’lerine , “Annemizi kaybettik, ne olacak şimdi?” der gibi hüzünle bakıyorlardı sanki. Çocuğunu elinden tutup, “İşte bak o Türkiye’nin öğretmeniydi. Okuyamayanları okuttu” diyen vardı. Bir anne ise şöyle dedi: “Bu son değil bir başlangıç. Artık bu derneğin çalışmalarına katkı vereceğim. Paramı tasarruf edip Saylan’ın derneğine bağışlayacağım.” (Vatan)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri