11 Aralık 2018 Salı
Murat BALKUŞ

Omolar...

05.04.2013 15:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Murat BALKUŞ
Efendim malumdur bizim memlekette yalakalara nerden nasıl çıkmışsa "omo" derler. Yine eskilerden biliriz omolar memlekette, bir elin beş parmağını geçmez, pek adam yerine de konmazmış. Zamanımızda ise omoluk, neredeyse okullarda okutulması gereken bir ders kadar ilme dönüşmüştür. Çünkü omoluk yapmadan bir yere gelmeniz, bir iş yapmanız imkansızlaşmış durumdardır.
" Dost acı söyler" in yerini. "Dost yıkar yağlar" almıştır.

Omoluğun dini, messebi, ırkı olmaz, yeterki menfeaati olsun, her yerde yeşerir.

Omoların değişimide çok şaşırtıcıdır. Birgün yoğurda beyaz dese, ertesi gün hiç ar etmez kara der. Çünkü onların ar perdesi çoktan yırtılmıştır. Omoluh, kiminde anadan doğma bir yetenek olup kiminde ise sonradan kazanılmış bir tavırdır.

Ama omolar kadar omuluğa maruz kalıp, asıl bundan memnun olanların hali haraptır. Çünkü birgün gelir, mevki makam gider, yada para biter... İşte ozaman ona en çok omoluk yapanlar söver.

Zavallı omozadeler, etraflarındaki omoların çoğunluğu yüzünden çoğu kez gözünün önünü göremez, hatalarını bilemez... Uyandığı zamanda çok geç olur.
Maalesef bir çok yetenekli insanımız, sırf omoluğu beceremediği için; sanatta,  siyasette hak ettiği yere gelememiştir.

Malum bir hikayedir.

Eskiden yaşayan kralın biri patlıcanı çok severmiş. Patlıcandan her bahsettiğinde, Soytarısı iç geçirir Kralı tasdik edermiş. Kral; 'Patlıcan dolma gerçekten mükemmel bir yemek' diye konuşsa, Soytarı atılır 'evet patlıcan dolmanın üzerine yemek tanımam' dermiş. Kral patlıcan musakkadan bahsetse 'ah var mı patlıcan musakka gibi bir yemek'' diye söze başlarmış. Kral ' üç öğün patlıcan kızartma olsa yerim' dediğinde, 'bir ömür patlıcan kızartma yiyebilirim'' dermiş. Zaman geçtikçe Kral patlıcandan bıkmış nefret eder olmuş. 'Bu patlıcan yemeğini nasıl yerler bilmem. Böyle tiksindirici bir yemek daha olamaz' demiş.

Soytarı 'Haklısınız Kralım millette ne mide var. Aslında tüm patlıcan yemeklerini yasaklamak lazım' demiş. Soytarının daha önceki söylediklerini bilen bir kişi 'Yahu! Daha düne kadar sen değimliydin patlıcan yemeğini öve öve göklere çıkaran?' diye sorduğunda Soytarı atılmış. 'Ben Kralın Soytarısıyım patlıcanın değil.'

Benden size tavsiye omolardan uzak durun. Ama azda olsa omoluk yapmayı bilin...
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.