Erzurum 24 saat gözetleniyor!..

Erzurum MOBESE Kent Güvenliği Merkezi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Ozak ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

ERZURUM AJANS.COM- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye’nin insanların özgürce, korkusuz ve güvenli yaşadığı bir ülke olduğunu söyledi.

Erzurum'da yapımı tamamlanan Kent Güvenlik Denetim Sistemi (MOBESE) Merkezi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

 

 “HEP EN İYİ MUAMELEYİ YAPACAĞIZ”

 

Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu, bu durumun daha da geliştirilmesi için çalıştıklarını ifade ederek, “Ülkemiz insanların özgürce, korkusuz ve güvenli yaşadığı bir ülkedir. İnce ince dokuyarak, her suç türünü özel çalışarak, her alanı özel inceleyerek bu konuda mesafeler alıyoruz” dedi.

 

Konuşmasında Türkiye’de suç oranlarında azalma olduğunu dile getiren Atalay, “Her gün biraz daha suç oranlarında düşmeler var. Her gün biraz daha güvenlik hizmetlerinde kalite artışı var. Toplumumuzun, güvenlik birimlerimize güveni ve itimadı giderek artıyor. Biz de bu güven ve itimada layık olmak için toplumumuzla, vatandaşımızla daha yakın iletişim içinde olmaya çalışıyoruz. İnsanımız başımızın tacı. Biz onların rahat yaşaması için, onlara hizmet için varız. Onlara zorluk çıkarmak, kaba davranmak, incitmek bizim işimiz değil. Biz suçu önleriz, suçluyu yakalarız. Onun adalet mekanizmasına teslimini sağlarız ama vatandaşımıza hep en iyi muameleyi yapacağız. Polis eğitimde de bu konuya önem gösteriyoruz” diye konuştu.

 

"EMNİYET PERSONELİNiİN YÜZDE 50'Sİ EĞİTİLECEK"

 

İnsan için en önemli unsurların başında güvenliğin geldiğini bildiren Bakan Atalay, “Korkuyla yaşayan insanın diğer özgürlüklerle ilgisi olamaz. Korkusuz yaşaması, başını güvenle yastığa koyması, güvenle, huzurla yaşaması. İşte biz bunun garantisiyiz. Güvenlik birimlerimiz, polisimiz bunun için var” diye konuştu.

Özgürlük ve güvenlik dengesinin iyi sağlanması gerektiğine dikkat çeken Atalay, daha sonra şunları söyledi; “İkisi birbirine feda edilemez. Esasen güvenlik, özgürlüğü artırmak için, daha rahat, daha huzurlu yaşamak için gereklidir. Siz bunu engelliyorsanız bu güvenliği sağlamak olmaz. Bu yönde ciddi adımlar atıyoruz. Bu yaz personelin yine yüzde 50'sini eğiteceğiz. Yazın polis ve jandarmadaki personelin yüzde 50'sini eğitime alırız. İnsan tutumu davranışı, eğitimidir bunlar. Bir de yeni teknolojiyi öğretmek için eğitimler veririz”

 

"POLİS MERKEZLERİ YENİLENECEK"    

 

Polis merkezlerinin yıl sonuna kadar yenileneceğini belirten Bakan Atalay, kötü binaların terk edileceğini, yerine yenilerinin yapılacağını söyledi. Bakan Atalay, şunları söyledi; “Bu yılı Polis Merkezi Yılı ilan ettik. Kötü binalar terk edilecek. Mutlaka nezarethane kısmı kameralı olacak. Gelen vatandaşa mutlaka iyi davranılacak. Vatandaş polis merkezine gitmekten çekinmeyecek, korkmayacak. Gelip derdini anlatacak yardım isteyecek. Suçlu veya zanlı bile gelse emin olacak. Çünkü orada sadece zanlıdır. Kendisine iyi muamele edilecek. Bu merkezlerin adı eskiden karakoldu. Biz bunun adını polis merkezi olarak değiştirdik. Karakolun biraz da hafif ürkütücü çağrışımı var. Bunu gidermek için adını değiştirdik.”

 

"70 İLİMİZDE MOBESE ÇALIŞMAYA BAŞLADI"

 

Her alada yeni güvenlik sistemleri ve teknolojileri kullandıklarını kaydeden Bakan Atalay, “Radar sistemlerimizin tamamını dijitale geçiriyoruz. Artık yollarda bekleyen radarlarla değil, hareket halinde her yerde trafik denetimi yapacak radar sistemine geçiyoruz” dedi.

Kendisinin göreve geldiğinde sadece İstanbul'da MOBESE sisteminin olduğunu anımsatan Atalay, şunları söyledi: “2008'de verdiğimiz talimatın ardından 70 civarında ilimizde MOBESE çalışmaya başladı. Büyük ilçelerimizde özellikle Bodrum gibi turizm ilçelerinde de çalışmaya başladı. Kalanları da yavaş yavaş açıyoruz. MOBESE önleyici bir güvenlik sistemidir. Şehirlerimizin ana arterleri, giriş ve çıkışları ile önemli yerleri kamera ile kontrol ediliyor, bunu herkes bilsin. Üç fonksiyonu çok önemli. Bir, şehre giriş çıkışlarda tüm taşıtlar kontrol ediliyor ve araçların künyesi çıkarılıyor. Sorunlu araçlar tespit ediliyor. İki, şehrin ana merkezleri her an görüntüdedir. Üç, trafik veya güvenlikle ilgili bütün araçlar kayıt sistemindedir. Şehrin hangi bölgesinde görev yaptıklarının denetimi yapılır ve olay olduğunda en yakındaki trafik ya da güvenlik ekibine haber verilir”

 

"ERZURUM’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER"

 

İçişleri Bakanı Atalay, konuşmasının son bölümünde Erzurum’a adeta övgüler yağdırdı.

“Doğu Anadolu Bölgesi’nin merkezi durumunda olan Erzurum gözbebeğimizdir” diyen Atalay, “Erzurum kimlik şehirlerimizden birisidir. Üniversite Kış Oyunlarının 2011 yılında burada yapılacak olması Erzurum için önemli bir şanstır. Yapılan hazırlıklar alt yapı ve tanıtım anlamında şehre önemli katkılar sağlayacaktır. Erzurum hizmetin en iyisine layıktır. 2011 öncesi üst yapı ile ilgili yapılması gereken hizmetler var. Büyükşehir Belediye Başkanımızla konuştuk. Bu hizmetlerde bizlerin desteği ile yapılmasını sağlayacağız. 2011 için buraya gelecek insanlar bu tarihi kentin güzelliklerini en iyi şekildi görebilecekler. Yollar, kaldırımlar, sokaklar caddeler önemli çalışmalar bekliyor. Erzurum özel bir şehir. Kendine özgü kalitesi olan Erzurum medeniyetlere ev sahipliği yapmış 8-10 kentimizden birisi durumundadır. Erzurumlu olmak bir ayrıcalıktır. Dadaş içi çok dolu bir kavramdır. Tüm dadaşların bunun bilincinde olması gerekir. Selçuklu, Osmanlı döneminin miraslarına sahip Erzurum bir medeniyet merkezidir” şeklinde konuştu.

 

"HİZMETLERİMİZİN ANA NOKTASI İNSAN"

 

Törende konuşan Bakan Akdağ, Hükümet olarak insana büyük önem veren bir anlayışla hizmet ettiklerini söyledi.

 

Çıkış noktası insan olan programlar geliştirdiklerini ifade eden Akdağ, “Ne yapıyorsak, ne yapmaya gayret ediyorsak, elimizde ne kadar gücümüz, potansiyelimiz varsa önce insanımızı, vatandaşımızı düşünüyoruz. Bu potansiyelle insanımızı nasıl daha rahat ve daha huzurlu yaşatırız, bunun peşine düşüyoruz” dedi. Hükümetin hizmetlerini emniyet, sağlık, adalet ve eğitim olmak üzere 4 temel ayak üzerinde inşa ettiğini belirten Akdağ, Türkiye'nin birçok konuda her geçen gün daha iyiye gittiğini bildirdi.

 

"BAKAN ATALAY’IN EŞİ HOCAMDIR"

 

İçişleri Bakanı Atalay'ın 12 yıl Erzurum'da kaldığını ifade eden Akdağ,”Atatürk Üniversitesinin gelişmesinde önemli katkılar sağladı. Değerli eşi Prof. Dr. Yıldız Atalay hanımefendi, benim hocamdır aynı zamanda. Erzurum'a büyük hizmetlerde bulundu. Bugün Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Üniversite Hastanesinde ve Kadın Doğum Hastanesinde yeni doğan ünitelerimiz var. O dönemde ABD'den dönmüş genç bir akademisyen olarak hocamız, çok büyük emeklerle bir yeni doğan merkezi kurmuştu. Bugün bakıyorum nereden nereye gelmişiz şu kentte. Çocuklara, bebeklere bir yeni doğan kuvözü bulmak bir yana, yeni doğan merkezine bile getirilemedikleri bu kentte gerekirse bugün bebekleri helikopterle taşıyacak bir hale geldik. Buna hamd ediyoruz. Şükürler ediyoruz. Siyaseti ne amaçla yapmak için yola çıkmışsak bu hedeflerimize yaklaşmış olmaktan mutluyuz. Mutlaka yapacağımız daha çok iş de var.” Diye konuştu.

Daha sonra, İçişleri Bakanı Atalay, Devlet Bakanı Özak, Sağlık Bakanı Akdağ ve Vali Bulut, merkezin açılışını yaptı.

Merkezi gezen bakanlara, görevlilerce MOBESE sistemi hakkında bilgi verildi. (www.erzurumajans.com)


31.05.2009 20:07
mobil detay
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.