26 Ocak 2020 Pazar
Anasayfa > Erzurum > Migros'un eti Erzurum'dan!..

Migros'un eti Erzurum'dan!..

16.05.2009 23:28 12 14 16 18 yazdır
Migros ve Tansaş mağazaları mağazalarında satılmak üzere kuzu ve dana eti ihtiyacını Erzurum'daki besicilerden karşılayacak…
Migros'un eti Erzurum'dan!..

Erzurumlu besicilerin ve köylülerin yüzü gülmeye başladı. Tansaş ve Migros Mağazaları kuzu ve dana eti ihtiyacını Erzurum'dan karşılamaya başladı. Tansaş ve Migros Mağazaları adına kuzu ve dana kesimlerini özel Hammet (Göncüoğlu) kombinası ve et entegre tesisleri gerçekleştirecek. Migros Mağazaları Satın Alma Müdürü İsmail Eşiyok, Erzurum'da dana alımlarının 15 Mayıs itibariyle alım ve kesimine başlandığını söyledi. Eşiyok, temmuz ayının başlarında ise kuzu alımlarına başlayacaklarını ifade etti. Erzurum pazarının kendileri için cazip olduğunu dile getiren Eşiyok, kış ve bahar aylarında günde 6- 7 ton kuzu kesimi yapıldığının ancak yaz aylarında bu rakamın 12 bin kuzu ve 20 ton ete ulaştığını söyledi.

Erzurum, Ağrı, Kars ve Ardahan'daki kuzu üreticilerinin mağdur olmaması için Erzurum'da kesim kararı aldıklarını dile getiren Eşiyok, "Her zaman ete ihtiyacımız var. Kuzu etlerini Erzurum bölgesinden alıyorduk önceden. Kuzular kamyonlarla geliyordu. Üreticiler mağdur olmasın diye kesimleri Erzurum'da gerçekleştireme kararı aldık. Eğer uygun bir altyapıyı ve ortamı bulursak bu kesimleri sürekli hale getirmeyi düşünüyoruz. Dana alımı ve kesimlerine 15 Mayıs itibariyle Erzurum'da başladık. Kuzu kesimine ise temmuz ve ağustos aylarında başlayacağız" dedi.

Canlı hayvan ve et ticareti üzerine ticaret yapan Erzurumlu işadamlarından Sinan Başkaya, Migros ve Tansaş Mağazalarının et alımlarını Erzurum'dan gerçekleştirecek olmasının il ve bölge ekonomisine canlılık kazandıracağını dile getirdi. Başkaya, Migros ve Tansaş Mağazalarının marka olduğunu ve üreticilerin buraya kuzu ve danalarını rahatlıkla getirip kestireceğinin bunun ise yok olmaya noktasına gelen büyük ve küçükbaş hayvancılık sektörünü yeniden dirilteceğine vurgu yapan Başkaya; "Tansaş ve Migros'un et alımını yapacak olması Erzurum'u ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hayvancılık sektörünü ayağa kaldıracak. Sosyo - ekonomik kalkınmamıza büyük yardım edecektir. Migros ve Tansaş Mağaza yetkililerine bu duyarlı yatırımları ve girişimlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Küresel kriz döneminde böylesi bir yatırım bölgemizde ve ilimizde ekonomik durgunluğu sona erdirip, üretimi kamçılayacaktır." diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri