17 Aralık 2018 Pazartesi
Anasayfa > Eğitim > Kursiyerlere verem hastalığı anlatıldı
Kursiyerlere verem hastalığı anlatıldı

Kursiyerlere verem hastalığı anlatıldı

10.01.2018 20:30 12 14 16 18 yazdır
Oltu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki kursiyerlere tüberküloz (verem) konusunda bilgilendirme yapıldı.
Erzurumajans-Oltu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki kursiyerlere tüberküloz (verem) konusunda bilgilendirme yapıldı.

7-13 Ocak Verem Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinlikte Oltu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde kurs gören kursiyerlere solunum yoluyla bulaşan tüberküloz(verem) hakkında bilgiler verildi.

Verem hastalığının solunum yoluyla bulaştığına dikkati çeken Oltu Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Ömer Atakan Soğur, "Verem hastalığı tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen verem hastasından öksürme, hapşırma veya konuşma esnasında ortama yayılan verem mikrobu içeren damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır. Tüberküloz belirtileri; 2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, kan tükürmektir" dedi.

Belirtilerin görülmesi halinde derhal Verem Savaş Dispanserine, aile hekimine ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirten Dr. Ömer Atakan Soğur, "Tüberküloz tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlaçların her gün düzenli kullanılması tedavisinin olmazsa olmazlarındandır. Tüberküloz tedaviye başladıktan sonra bulaşıcılığı biter. Bu nedenle verem hastalarından kaçmamak ve toplumdan dışlamamak gerekir." şeklinde konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri