25 Nisan 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Erdal GÜZEL > Kurban ve Mehmetçik Vakfı
Erdal GÜZEL

Kurban ve Mehmetçik Vakfı

09.09.2016 00:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Erdal GÜZEL
Semavi olan ve olmayan, tüm dinlerin terminolojisinde "Kurban" kavramının olduğunu görmekteyiz.

Korkulan, saygı duyulan, esirgeyen ve bağışlayan güce karşı sadakat ve fedakârlığın ifadesidir kurban.

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir." düşüncesinin müminlere yüklemiş olduğu paylaşma sorumluluğunun yerine getirilmesidir kurban.

Allah yolunda can ve malın her an feda edileceği bilincinin somut göstergesidir kurban.

Kısaca; ilahi güce yaklaştıran ve onun uğrunda koşmanın en samimi yollarından biridir kurban.

Diğer dini konularda olduğu gibi kurban ibadetinin yerine getirilmesinde de, ibadetin özüne uymayan bir takım yanlış uygulamaların ve düşüncelerin olması üzüntü verici bir durumdur.

Riya, gösteriş ve desinler zihniyetinin yansımalarını da, bu ibadet tarzında görmediğimizi söyleyemeyiz.

İbadetin ruh ve mana ilişkisinden çıkıp, nefse, statüye ve riyaya dayanan bir hale gelmesinin Kuran'dan ve Peygamberden onay alması asla düşünülemez.

Sadece kan akıtma ve kesilen hayvanın sırtında sıratı geçme düşüncesiyle, zenginlik göstergesi olarak kapının önüne bağlanan kurbanların, ibadetin aslı ile örtüşmediğini yüce kitabımız "Kestiğiniz kurbanların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz, ama sizin takvanız ve samimiyetiniz O'na ulaşır." İfadesiyle net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Halkının % 99'u Müslüman olan ülkemizde, çok miktarda kurbanın samimi Müslümanlarca kesildiği malumdur.

Kurban ibadetindeki mali portrenin küçümsenmeyecek kadar çok olması, kısaca ortada büyük bir pastanın durması, elbette ki kurbanın sırtından rant elde etmek için tetikte duran rantiyecilerin iştahını kabartmaktadır.

Her türlü dini söylemlerle ortaya çıkıp et ve deri toplayanlar içerisinde bu işi istismar edenlerin de olması muhtemeldir.

Bundan dolayıdır ki gönlümüzden geçen bu seferlik kurban bağışlarının Mehmetçik Vakfına bağışlanmasıdır.

Ülke savunmasında görev yapan tüm Mehmetçiklerimizin ve ailelerinin güvencesi durumundaki Mehmetçik Vakfına yapılacak bağışların bu kritik günlerimizde çok etkili olacağı gerçektir.

Geçmiş dönemlerde kurbanlarımızı  ve derilerimizi başka hayır kuruluşlarına vermiş olabiliriz.Bu sefer Mehmetçik Vakfı  dememiz  gerektiğine inanıyoruz.

Bu münasebetle tüm Dünya Müslümanlarının kurban bayramını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.