16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Talip AKBAŞ > Kurban Vaktidir
Talip AKBAŞ

Kurban Vaktidir

31.08.2017 20:15 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Talip AKBAŞ
Rabbin için namaz kıl ve kurban kes ilahi uyarısı milletimizin kendine mesele ettiği önemli uygulamalardandır. Kendimi bildim bileli kurban kesme ibadeti bizim ailede hiç aksatılmaz. Çeşitli süslemelerle bezediğimiz, elimizle beslediğimiz, kendisiyle bir insan gibi konuştuğumuz kurbanlık diğer hayvanlardan çok ayrı yerdedir.

Onunla arkadaş olurduk adeta. Kendisiyle kurduğumuz yakınlık ve ünsiyet çocukluk dönemine ait unutamadığım hatıralardandır. Kurbanı, kesim alanına götürürken çocukluk dönemimde yaşadıklarıma giderim her bayram. Aramızda ünsiyet oluşan kurbanı yaklaşmak, yakın olmak için onun adını anarakve onun uğruna feda etmek. Bu sıradan bir iş olmasa gerek.

Kurban,bu topraklarda hep heyecan uyandırmıştır.. Öyleki imkanı olanda olmayanda bu işi kendine vazife bilmiştir. Varlıklı varlıksız herkes ne yapar eder kurbansız girmez bayrama. Toplumsal coşkuya vesile olan kurban daha sonraki nesillere taşınması gereken esaslı bir gelenektir. "Biz her ümmet için bir kurban kesme ibadeti koyduk?" (Hac/34İnsanlıkla yaşıt olan bu gelenek başlıca tevhit hakikatinin şiarı yani sembolüdür. Bu yönünü görmezden gelemeyiz.Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık hac, 36.

Kurban, evrensel bir yakınlaşma aracıdır. Yatay olarak tüm yeryüzü Müslümanları bayram sabahı Allah'ı birleyerek tekbirler eşliğinde kurban keserler. Aynı kıbleye yatırıp yalnızca Allah için kestikleri kurbanla tevhidi haykırırlar. Amaç birliği ve istikamet birliği, Müslümanlara vahdetin imkanını sunar. Dikey olarak iseHz. Ademin oğullarından günümüze yakınlaşmanın sembolü olarak kurban hep var olmuştur.Tarihin derinliklerine kadar uzanan mühim bir gelenektir. İnsan uzaklaşır. İnsan unutur. İnsan yolunukaybeder. Beşerdir insan, bazen şaşar. Patika yollara girer. Nefsinin, hırsının, bencilliğinin esiri olur. İbadetler bir yönüyle insanı bu esaret zincirinden çekip alır ve ilahi iradeye yönlendirerek özgürleştirir.

Kurban,Hz. İbrahim ve oğlu İsmail'in teslimiyet bilincini hissederek yaşamayı tekrarlatır yeniden. Teslimiyet yalnızca ve koşulsuz Allah'adır der kurban. Kurbanın kilosuna takılanlar ilahi ikazla uyarılırlar."Onların ne etleri ne kanları Allah'a ulaşır, fakat O'na sadece takvanız ulaşır." Hacc, 37kurban ibadetinin asıl hikmeti,takva elbisesini vetakva azığını kuşanmaktır.

İhtiyar dünyabugün adeta yangın yeri. İnsanlık ateş çukurunun kenarında. Alemi İslam ise bir uçtan tutuşmuş yanıyor. Ve kurban bizi birbirimize tutunarak yeniden toparlamak istiyor. Yakınlaşmayı kendi aramızda kurabilmemiz öğretiliyor. Bunugerçekleştirebildiğimiz oranda kurbanın asıl hikmeti karşılık bulmuş olacaktır.

Paylaşmak bu ibadetin merkezi noktasını oluşturur. Üç sehim yapmamızı isteyen Hz. Peygamber bize üç noktada derlenme ve toparlanmayı öğretir. Ev halkı önemlidir. Misafire ikram önemlidir. Çevrendeki fakire el uzatman önemlidir. Bu üç nokta ihmale gelmez. Aksi halde çözülür dağılırsınız. Bölünür parçalanırsınız. Bu alanları tahkim etmeden ayaklarınızın üstüne doğrulamazsınız.Kurbanla öğrendiğimiz üç boyutlu paylaşma ahlakı pek tabiki yıl boyu devam ettirilmesi gerekir. Hayat boyu yaşanır olması gerekir.

Esas olan olduğu zaman paylaşmak değil, olanı paylaşmaktır. 100 lirası olan on lira veremiyorsa 100 milyonu olan 1 milyon veremez. Yarım hurma, güler yüz, yoldaki bir engeli kaldırmak gibi basit eylemlerin sadaka olarak nitelendirilmesi böyle bir şeydir.Herbirimizin paylaşma erdeminden nasiplenme imkanımız vardır.

Öyleyse diyebiliriz ki;  Kurbanla bir kez daha gündemimize giren tevhidin hakikatini kavrama vaktidir. kulluğun ve teslimiyetin lezzetini tatma vaktidir. Özümüze ve rabbimize yakınlaşma coşkusunu yaşama vaktidir. Paylaşma hazzını kalıcı kılma ve ömrümüzün tamamına yayma vaktidir. Hayatın ve ölümün yalnızca Allah için olacağı bilincini kuşanma vaktidir. ibadetimizi bayram, bayramımızı ibadet kılan rabbimize hamdolsun. Kurbanlarımız kabul, bayramımız mübarek olsun.  
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.