23 Eylül 2019 Pazartesi
Anasayfa > Ekonomi > Kredi kartı borçlularına müjde!..

Kredi kartı borçlularına müjde!..

15.06.2009 10:37 12 14 16 18 yazdır
Kredi kartlarında beklenen haber geldi. Basının karşısına geçen Ali Babacan önemli açıklamalarda bulunuyor.
Kredi kartı borçlularına müjde!..

31 Mayıs itibariyle temerrüte düşen kredi kartı borçları yeniden yapılandırılacak. Taksitle ödemede faiz oranları tüketici faiz oranlarına yakın olacak. Düzenlemeyle kredi kartı ücretine üst limit getirildi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kart borçlarına ve kredi kullanımına ilişkin düzenlemelere yönelik basın toplantısı düzenledi.

ASGARİ ÖDEME TUTARINI BDDK BELİRLEYECEK

Kredi kartlarıyla ilgili üç önemli ayak var. Düzenlemeyle kart veren kuruluşlar yıllık kart kullanım bedelini 3.500 liraya kadar olan kartlarda 35 lira, 3500 ve daha fazla olan kartlar için limitin yüzde 1'ini geçmeyecek şekilde belirleyecekler. Kart hamili iptal ettirmek istediği zaman borcunu 90 gün içinde ödemek kaydıyla iptal edebilecek.

Asgari ödeme tutarını yüzde 30'a kadar artırmaya ve yüzde 10'a kadar azaltmaya BDDK yetkili olacak. Şu an bu oran yüzde 20.

BORÇLULARA ÖDEME PLANI

31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle ödeme ihtarı çekilmiş, icra takibi başlamış ya da banka tarafından takibe uğramış kredi kartı borçları için yeni bir ödeme planı uygulanacak. Kanun çıktıktan sonra 60 gün içinde bu imkandan yararlanabilecekler. 31 Mayıs 2009 tarihine kadar geçen sürede ödemeye esas borç tutarı hesaplanacak. Ödemeye esas borcun 30 gün içinde ödenmesi durumunda herhangi bir faiz hesaplanmayacak. Taksitle ödeme olursa borcun tutarı 6 aylık vade için 1,04, 12 ay için 1,28 katsayıyla çarpılacak. Oranlar belirlenirken tüketici kredi faiz oranlarına yakın oranlar alınarak ödeme sıkıntısına girilmesi engellenecek.

DÖVİZE ENDEKLİ KREDİDE FİRMALARA YENİ İMKANLAR

Firmaların riskini artırmayacak yeni bir sisteme geçiyoruz. Döviz geliri olan yine kredi kullanmaya devam edecek. 18 ay olan vade sınırı kalkıyor. Döviz geliri olmayanlara da kredi kullanma imkanı sağlanıyor. Bu kapsamda şirketler, vadesi 1 yıldan fazla tutarı 5 milyon dolardan fazla olmak üzere döviz kredisi kullanabilecekler. Alt sınır olmasının sebebi, risk kontrolünün daha iyi yapılabilmesi. (www.erzurumajans.com)

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri