22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Erdal Tanas KARAGÖL > Kış ekonomisinde Erzurum
Erdal Tanas KARAGÖL

Kış ekonomisinde Erzurum

05.01.2017 13:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Erdal Tanas KARAGÖL
İçinde bulunduğumuz kış şartları, birçok şehrimizi etkiliyor, Erzurum gibi. Erzurum'daki zorlu kışın simgesidir kar. Öyle ki kar yağışı, şehirdeki hayatı, ekonomiyi de şekillendiriyor. Başta Erzurum olmak üzere birçok şehir için maliyet anlamına geliyor kar. Yani, "karla kaplı" ifadesi, şehrin ekonomik ve sosyal yaşamın üzerine de çöküyor.

Oysa, bu algı değiştirilebilir.

Coğrafyayı ve dolayısıyla kış şartlarını değiştiremeyeceğimize göre, bu şartlar maliyet unsuru olmaktan çıkartılarak avantaja çevrilebilir.

Öncellikle zorlu kış şartları içinde bulunan Erzurum gibi illere ekstra imkanlar sağlanması gerekiyor. Kış şartlarının uzun sürmesinden dolayı kullanılan yakıtta indirim, hatta doğalgazda indirim, bu bölgelerde yaşayan insanların hayat standardının yükselmesi anlamına gelecektir. Kışın uzun sürmesi, ısınma maliyetini artırıyor. Dolayısıyla, maliyeti azaltacak teşviklere ihtiyaç var.

Diğer yandan, bu teşvikler ve avantajlar sayesinde, bölgede maliyetler düşecek ve dolayısıyla üreticilerin rekabet gücü artacak.

"KAR" AVANTAJA DÖNÜŞÜR MÜ?

Son yıllarda kışın negatif algısını değiştiren illerden en önemlilerinden birisi Erzurum. Dünya Üniversiteler arası kış oyunlarına Erzurum ev sahipliği yaptı. Erzurum, ilk uluslararası tecrübesini 2011 yılında Universiade ile yaşamıştı.

Bu sınavı başarıyla geçen şehir, kış şartlarında tercih edilecek cazibe merkezi olmak için farklı organizasyonlara ev sahipliğinde öne çıkmaya başladı.

2012 yılında, Uluslararası Kayak Federasyonu Kuzey Disiplin Gençler ve U23 Dünya Kayak Şampiyonası ve Dünya Karışık Çiftler Curling Şampiyonası, Erzurum'da düzenlendi.

Bu yıl Şubat ayında gerçekleşecek olan Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları da (EYOWF) Erzurum'da yapılacak. EYOWF, Erzurum'un 5 yıldır emin adımlarla ilerlediği kış merkezlerinden birisi olma hedefine uluslararası çapta katkı sağlayacak.

EYOWF, Erzurum'un hem bu alanda gittikçe bir marka olması hem de uluslararası arenada tanıtımı için önemli bir fırsat. Bu organizasyon, aynı zamanda Erzurum'un başta spor olmak üzere farklı alanlarda da kışın düzenlenecek etkinliklerin merkezi olma hedefini pekiştirecektir.

Erzurum'un, ekonomide ve kış turizminde bir başarı hikayesiyazabilmesi için her açıdan desteklenmesi gerekiyor. Bunun için, yalnızca olimpiyatları değil, kış turizmini harekete geçirecek düzenlemelere de ihtiyaç var.

Erzurum'un diğer kış turizm merkezlerine alternatif olabilmesi için başta havayolu ulaşımı artırılmalı ve bu bölgeye gelecek turistler için paket programlar teşvik edilmelidir. Antalya için uygulanmakta olan turist getiren her uçak karşılığında verilen teşvik, Erzurum için de hayata geçirilebilir.

Erzurum dediğimizde hem Türkiye'de hem de Türkiye sınırları dışında, kış turizminin ve olimpiyatlarının yapıldığı güçlü bir merkez akla gelmeli.

ŞEHİR EKONOMİLERİ, ULUSAL EKONOMİDE İTİCİ GÜÇ OLMALI

Diğer yandan, Erzurum'un böyle bir misyon yüklenmesi, diğer iller için de bir motivasyon. En çok göç veren bölgelerde bulunan diğer iller de sahip oldukları özelliklerine göre ekonomi alanı oluşturarak, artık olumlu özellikleriyle ön plana çıkacaklardır.

Bu yüzden şehir ekonomileri önemli, ancak daha da önemlisi, doğuda bulunan kentler gibi bölgesel kalkınma farklılığı olan ve dezavantajlı olarak kabul edilen şehirlere, yeni bir ekonomik kimlik kazandırmak gerekiyor.

Yani, batıda bulunan ve Türkiye ekonomisini sırtlayan İstanbul, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi kentler kalkınma ve gelişme yönünde olumlu bir seyir izlerken, bu şehirlerin aynı zamanda ekonomik ve sosyal maliyetleri ve yükleri de artıyor. Hem refahın tüm şehirler açısından adil dağılımı hem de yükün paylaşılması adına, şehir ekonomileri daha güçlü bir şekilde devreye girmeli.

Bunun için takip edilecek yol, Erzurum gibi, şehrin dezavantaj olarak kabul edilen özelliğini, doğru ve rasyonel yatırımlarla, güçlü bir altyapıyla ve etkin bir tanıtımla ekonomik aktiviteye dönüştürmek.

Böylece, her bir şehrin kodlandığı kendi ekonomik kimliği olacaktır.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.