25 Mart 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Talip AKBAŞ > Kendini bil!
Talip AKBAŞ

Kendini bil!

06.05.2018 22:15 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Talip AKBAŞ
Kendini bilen rabbini bilir. Rabbini bilen haddini de bilir. Dostluk ise haddini bilenlerin işidir. Hayatın yükü dost olmadan taşınır mı? İnsan zayıf, insan aciz, insan sınırlıdır. Sığınmadan, yaslanmadan, tutunmadan edemez. Dostluk, bir bakıma yaslanmaktır. Herkes dostluktan yanadır. Dostluk ağır bedelli bir harekettir. Bedelini ödetmeden kapı aralamaz.

Dostluğun şah damarı paylaşmaktır. Şah damarı kopmuş bir dostluktan geriye ne kalır? Sadece ceset. O da defnedilmeyi hak eder. Ruhuna Fatihalar… Böylece diyebiliriz ki, paylaşmak imanın, insan kalmanın ve dostluğun konusudur. Paylaşmak çift taraflı olursa paylaşmaktır. İşin sırrı nimet külfet dengesidir. “Allahın sana ihsan ettiği gibi sen de Allahın kullarına ihsanda bulun!” Kasas, 77

Dostun dosttan beklentisi yadırganamaz. Ne var ki beklenti, dostunuza yapabileceğinizle sınırlı olmalıdır. Yapabileceğinizden fazlasını ummak dostluğu istismardır. Beklentim var çünkü ben olsam dostuma bunu yaşatmazdım diyebildiğiniz yer sınırdır. Dostluk iki taraflı mekanizma gibidir. Tek tarafın çalışması yetmez. Çift yönlü çalışır olması mühimdir.

Yüklenici firma gibi daima külfetin ve sıkıntının paylaşıldığı kişi konumunda kalmak yüktür. Yük yorgunluk doğurur. Bıkkınlık daha sonra gelir.

Dostluk, dosta ayna olmayı zorunlu kılar. Çeki düzen vermek genelde ayna karşısında işlenen fiildir. Aynayı çatlatırcasına tek taraflı aynaya abanmak dostluk sırçasını aşındırır.

Birde haddini (sınır) bildiğin kadardır dostunu bilişin! Rabbini bildiğin kadardır haddini bilişin! Kendini bildiğin kadardır rabbini bilişin! Gözünü dünya hırsı bürüyen, kendini kibrevine mahkum eden haddini nasıl bilsin?

“Siz ey iman edenler! Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincine varın ve sadıklarla birlikte olun!” (Tevbe, 119.)

Sadık olmak imana sadakatin, insanlığa sadakatin ve dostluğa sadakatin olmazsa olmazıdır. Sadakat yoksa iman da, insanlıkta dostlukta kötürüm olmuştur. Sadıklarla beraber olma emri ilahi emirdir. Bu emir hem dürüst bir çevreye olan ihtiyacı hem de iyiliğin üretilmesinde dostluğun önemini ifade eder. Omuz omuza vermeden hangi işin üstesinden gelinmiş ki?

Tüm olumsuzlukları önleyici karaktere sahip kelime işte sadakattir. Sadakat… Peygamberlerin mesleği… Sadakat… İnsanlığın ihtiyacı… Dostluk can çekişir halde bile olsa sadakat yetişir ve onu büyük ve yıkıcı dalgaların arasından çekip kurtarır. Dostlarımıza, dostluğumuza selam olsun.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.