18 Eylül 2019 Çarşamba
Anasayfa > Türkiye > Kayıp uçaktan gelen son mesaj!...
Kayıp uçaktan gelen son mesaj!...

Kayıp uçaktan gelen son mesaj!...

01.06.2009 19:01 12 14 16 18 yazdır
Atlantik üzerinde 216 yolcusu ve 12 mürettebatıyla kaybolan Air France'a ait A330-200 tipi Airbus uçağıyla ilgili bilgiler netlik kazanmaya başladı

Fransa Havayolları'na (Air France) ait, 216 yolcu ve 15 mürettebatı bulunan Airbus uçağının Brezilya açıklarında 4 saat önce radardan kaybolduğu bildirildi. Uçakta Türk yolcu olup olmadığı henüz öğrenilemedi. Uçağın düşüş nedeni ise, fırtına bölgesinden geçerken yıldırım çarpmasına bağlanıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'teki havacılık kaynakları, Rio de Janeiro- Paris seferini yapan uçağın, Brezilya açıklarında radar ekranlarından kaybolduğunu bildirdi.


Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait, 216 yolcu ve 12 mürettebat taşıyan Airbus uçağının, yerel saatle 11.10'da (TSİ 12.10) Fransa'nın başkenti Paris'te olmasının beklendiği bildirildi.

Paris'teki Roissy Havaalanı yetkilileri, uçağın saatlerce önce radar ekranlarından kaybolduğunu ve Roissy'deki endişenin çok fazla olduğunu kaydetti.

Havaalanı kaynakları, vericilerde bir arıza olabileceğini belirtirken, yine de bu tip uçaklarda bu arızalara pek rastlanmadığına dikkati çekti.

Yetkililer, sabah saatlerinden itibaren bir kriz masası oluşturulduğunu belirtirken, henüz Air France'dan bir açıklama gelmedi.

AIR FRANCE, UÇAKTAN HABER ALINAMADIĞINI TEYİT ETTİ

Air France'tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 216 yolcu ile 15 kişilik mürettebat bulunan uçaktan haber alınamadığı teyit edildi.

Kaybolan uçağın tipi A-330-200 olarak açıklandı.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait, 216 yolcu taşıyan Airbus uçağı ile ilgili umutların giderek tükendiği bildirildi.

Fransız Haber Ajansı, Paris'teki Roissy Havaalanı yetkililerine dayanarak verdiği haberde, umutların giderek azaldığını belirtti.

DENİZDE BÜYÜK ÇAPLI ARAMA OPERASYONU BAŞLADI

Brezilya Hava Kuvvetleri, Air France'a ait uçağın Atlas Okyanusu üzerinde kaybolduğunu ve Fernando de Noronha adası yakınlarında uçağı arama çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Hava Kuvvetleri sözcüsü, bu sabah uçakla sürekli kurulan telsiz bağlantısının kesilmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarına başlandığını kaydetti.

Uçağın TSİ 12.10'da Paris'te olması planlanıyordu.

FRANSIZ BAKAN: "BU SAATE KADAR DEPOSUNDAKİ YAKITLA UÇAĞIN HAVADA KALMASINA İMKAN YOK"

Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan olmadığını söyledi.

France radyo kanılana konuşan Fransız bakan, "Maalesef bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan yok. Şu andan itibaren en trajik senaryo için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor" dedi.

UÇAĞA YILDIRIM ÇARPMIŞ OLABİLİR

Yolcular arasında, 1 bebek, 7 çocuk, 82 kadın, 126 erkek bulunduğu belirtiliyor. Yolculardan 60'ının Fransız, en az 3'ünün İtalyan oldukları kaydedildi.

AFP'de yer alan Air France'ın bir açıklamasına göre uçak fırtınalı bölgeden geçiyordu ve yıldırım çarpmış olması ihtimali çok yüksek.

SON ANONS: ELKTİRK ARIZASI VAR

Uçaktan yapılan son anonsta ise fırtına sırasında türbülansa girildiği ve "Elektrik arızası var" denildiği iddia edildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, uçak söz konusu arıza mesajını TSİ 05.14'te gönderdi.

FRANSA, ARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN ASKERİ UÇAK GÖNDERDİ

Fransa, Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen Airbus uçağını aramak üzere bölgeye bir askeri uçak gönderdi. Fransa'nın Senegal'in Dakar kentindeki askeri üssünde bulunan bir askeri uçağı, kayıp uçağı tespit için yapılan çalışmalara katılmak üzere gönderdiği açıklandı.

Air France yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda, “uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde ciddi bir şekilde durulduğunu” bildirmişti.

UÇAKTA YAKLAŞIK 60 FRANSIZ VATANDAŞININ BULUNDUĞU BELİRTİLİYOR

Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen
Fransız havayolu şirketi Air France'a ait yolcu uçağında yaklaşık 60 Fransız yolcunun bulunduğu bildirildi.

Fransız BFM televizyon kanalı, uçakta beş İtalyan, 3 Faslı ve iki Lübnanlının bulunduğunu, yolcuların büyük bölümünün Brezilyalı olduğunu belirtti.

Bu arada, uçağın kaptan pilotunun çok tecrübeli olduğu ve şu ana kadar 11 bin saatlik uçuş tecrübesi bulunduğu açıklandı.

Air France şirketine ait A330 tipi uçağın, 2000 yılında hizmete girdiği ve şu ana kadar 18 bin 870 saat uçuşta bulunduğu kaydedildi. Uçağın en son nisan ayında ambara çekilerek, genel bakımdan geçirildiği belirtildi.

FRANSA, ARAMA ÇALIŞMALARINA KATILMAK ÜZERE 2 UÇAK DAHA VE BİR GEMİ GÖNDERİYOR

Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen Fransız yolcu uçağını bulmaya yönelik çalışmalar yoğunlaştırılıyor. Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Dakar'dan kalkan keşif uçağına destek vermek amacıyla, iki uçağın ve bir geminin daha arama çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gönderileceğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı, yine "Breguet Atlantique" tipi bir keşif uçağı ile birlikte, "Falcon 50" tipi bir uçağın Atlantik'te sürdürülen çalışmalara katılmak üzere bölgeye gönderileceğini bildirdi. Yapılan açıklamada, Afrika'nın batısında seyreden Deniz Kuvvetlerine bağlı bir geminin de bölgeye gönderildiği kaydedildi. Olumsuz hava koşullarının radar ve uydu üzerinde arama çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. (Vatan)

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri