Büyükşehir
27 Mayıs 2018 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Emir EKREM > Kansızlık!
Emir EKREM

Kansızlık!

19.06.2014 03:12 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Emir EKREM
Günde dört defa duyduğumdan emin olduğum"...hastanesinde yatmakta olan bir hasta için... grubu, acele kan aranıyor..." anonsları artık duyulmaz oldu.

İki ihtimal var; Ya memlekette kan stokları doldu taştı, acil kan arama anonslarına gerek kalmadı, Ya da memlekette bu anonslara itibar eden kalmadı...

Kan işi ciddi bir iş. Bilimdeki o kadar gelişmeye rağmen, sentetiği, yapayı üretilemeyen tek biyolojik ürün.  Ancak bir başka insandan temin edilebiliyor.

Hadi buna biraz uhrevi anlam yükleyelim: Acaba kalp naklinin, yüz naklinin, organ nakillerinin doktorlar için çocuk oyuncağı olduğu, pilli mekanik kalplerin, gözlerin, organların yapıldığı bir düzeyde, kanın yapayının yapılamaması, 21. Yy insanı için ilahi bir mesaj mı?

Bir de düşünelim: İnsanın insana güven ve sadakatinin simgesi, şu kan kardeşliği...
Bir çok kültürde olduğu gibi Türk Kültürü'nde de var. Bir insan, kardeşlik ve sadakatini, kanları karıştırarak gösteriyor! Ne ilginç değil mi? Acaba eski çağlarda biliniyormuydu, kanın sentetiğinin, yapayının olamayacağı?

Kan nakli o kadar önemli ki ; eğer anons yapılmayacak derecede stokları yapılmışsa, acil bir durumda radyolardan yayınlar kesilip, feryat figan çağrılarla artık moralimiz bozulmuyorsa, bunu sağlayanlara helal olsun. Örneğin benim kaç defa keyfim tuz buz olmuştur. Tam dinleyip,  keyfinizi zirve yaptıran, oynak bir şarkının orta yerinde, yayın kesilir. Acil kan anonsu, o anonsla gözünüzün önüne gelen acı, keder, keyfinizi kaçırır. Oysa oynamak ne güzeldir, oynak bir şarkıyla...

Ve o kadar önemlidir ki ; eğer aranan kan grubu, sizin kan grubunuzla aynıysa, kendinizi bir anda bulursuna büyük bir sınavla, vicdan hesaplaşmasıyla karşı karşıya bulursunuz... O hastaneye gitmek, zaman ayırmak, masraf yapmak... "Aman boşver, birileri çoktan gitmiştir"  cümlesi dökülür dudaklarınızdan, bir yara bandı gibi, kanayan vicdanınıza yapıştırırsınız!...

Anonsların yetişebileceği her yere ulaşıp, aynı türden kan bularak, hayatta kalabilmek savaşı, 21. Yy insanının galiba en büyük sosyal dramıdır. Daha önce tanışmadığınız, ama aynı ülkede, kentte yaşadığınız binlerce insan, sizin umudunuzdur. Bu umudu kaybettiğinizde sadece hayatınızı mı  kaybedersiniz?
Bir şekilde kan bulunup, ayağa kalktığınızda, taburcu olduğunuzda, aralarına karışacağınız kalabalıkların, aslında vereni daha sağlıklı ve daha onurlu yaptığını bile bile kan vermeyenler olduğunu bilmek!...

Bir hasletin bu kadar çabuk ortadan kalkması sadece estetik ve felsefi bir sorun mudur?
Ya bir gün Siz de acil kan aramak zorunda kalırsanız?

Ve düşünün dün Musul düştü, Telafer düştü, Tuzhurmatu düştü. Türkmeneli düştü!
Hangi ajansı açarsanız karşınızda kan aranıyor anonsları! Öyle paketten, poşetten, şişeden değil.

Kan kardeşinden.

****

Biz de tıs yok. Keyfimiz kaçmıyor. Kılımız kıpırdamıyor!
Kan grubumuz mu uymuyor?
Stoklarımız mı yetersiz?
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.