DÜZGÜN
26 Mayıs 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Fevzi BUDAK > İstanbul seçimlerine bir gün kala...
Fevzi BUDAK

İstanbul seçimlerine bir gün kala...

22.06.2019 14:00 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Fevzi BUDAK
İstanbul seçimleri için, İstanbullu seçmenler ikinci kez sandık başına gidecek. Dünyanın ve ülkemizin ilgiyle izlediği bir seçim olacak. Sonuçları itibari ile geleceğimiz ve tıkanan demokrasimiz için yeni ve olumlu bir yolun açılmasına, belirlenmesine ışık tutacak.... Seçim süresince farklı farklı yorum ve paylaşımlarda bulunduk. Bunlar doğal...

Ama neticede halkın iradesi sandığa yansıyacak ve her kesim bu iradeyi istese de ve istemese de içine sindirecek. Evrende hep Allàh'ın dediği olmakta şüphesiz; demokrasilerde ise halkın ve milletin dediği olmakta. Seküler hayatımîzın bir parçası ve bir yönetim tarzı olan demokrasilerde bir seçimin sonuçlarını seviyeli bir anlayışla ve olgunlukla karşılayarak önümüze bakmaktan başkaca yol da yoktur. Seçimlerin huzur ve sükûn içinde geçmesini diliyorum.

Bu seçim vesileyle Erzurumlu büyük Ozan rahmetli Reyhâni'nin duru halk diliyle dile getirdiği nasihât yüklü, ama kinâyel bir şiirini, ne güzel diyor "gökleri aşanlar, kaynayıp taşanlar, yolundan şaşanlar" mesajlarını içeren imali, incelikli ve dokundurucu sözlerini paylaşarak noktayı koyalım. Ülkemize kavgadan-nizâdan, aşırı hırs ve suçlamalardan, öfke patlamasından ve ötekileştirici bir dilden uzak güzellikler ve esenlikler dileyelim ve "seçimle gelen seçimle gider" sözünü hatırlayalım ve yaban yollara sapmadan sonucu ıçselleştirelim.

Siyâsetin Yolu

Siyâsetin yolu asfalt değildir
Çok hızlı koşanlar size diyorum
Boş yaşamak bir maharet değildir
Yolundan şaşanlar size diyorum

Koyun kesmek için bıçak bilerler
Dar günümde düşmanlarım gülerler
Çalma el kapısın kapın döğerler
Kalkanlar düşenler size diyorum

Çelik bile parçalanır bükülür
Demir kale yapsan birgün sökülür
Çok fazla dolanlar elbet dökülür
Kaynayıp taşanlar size diyorum

Çileye mihnete alışacağız
Reyhani'yim derim çalışacağız
Yarın mezarlıkta buluşacağız
Gökleri aşanlar size diyorum
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.