DÜZGÜN
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > Erzurum > İş makinalarını köye sokmadılar!..

İş makinalarını köye sokmadılar!..

29.05.2009 03:28 12 14 16 18 yazdır
2011 Olimpiyatları için köylerinde yapılacak kamulaştırma fiyatlarının çok düşük olduğunu ileri süren vatandaşlar iş makinalarının önünde eylem yaptı.
İş makinalarını köye sokmadılar!..

ERZURUMAJANS.COM-Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Konaklı bölgesindeki kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmadan iş makinelerinin köye sokulmak istenmesi köylüleri ayaklandırdı. Hak sahipleri, kamulaştırma karşılığında ödenecek olan paranın az olduğunu duyunca, toplu halde iş makinelerinin önünü keserek eylem yaptı.

 
Konaklı bölgesinde yapılması planlanan Oyunlar Köyü için gerekli olan araziye acil kamulaştırma kararı çıkartan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün arsalarını yok parasına almak istediğini iddia eden vatandaşlar, “Geleceğimizi karartmak isteyenler ölümüzü çiğneyip arazilerimize ancak girere. Devletin burada tesisler yaptırmasına karşı değiliz. Ancak bizi de mağdur etmesinler ”diye tepki gösterdi.

 

"ARAZİLERİMİZ SİGARA PARASINA ALINMAK İSTENİYOR"

 
Köyde bir süredir çalışmalar yapıldığını ve geçen yıl arazilerinin tahrip edilerek zarara uğrattıklarını belirten Köy Muhtarı İsmail Kazanç, “Açıklanan kamulaştırma fiyatları öğrenince şaşkına döndük. Eğer iddia edildiği gibi köyümüzdeki arazilerimizin metre karesini 1 lira 5 kuruş ile 3 lira 5 kuruş arasında fiyat vereceklerse, biz arsalarımızı ölürüz de satmayız” diye konuştu.

 

Bir dönüm arazinin fiyatının bin 500 ile 3 bin 500 lira olacağı yönünde ortaya atılan iddiaların huzurlarını kaçırdığını ifade eden Kazanç, “Zaten biz bu parayı çayırlarımızdan bir yılda kazanıyoruz. Burası turizm alanı eğer kabul ediyorlarsa onların verdiği fiyatın iki katını verelim arsalarımızı bize geri versinler. Belirtilen rakamlara göre bir metre kare başına, bir paket sigara alınıyor” diye konuştu.

 

"ÇOCUKLARIMIZIN RIZKINI PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYİZ"

 

Geçtiğimiz Cuma günü köye giderek çalışmalara başlamak isteyen müteahhit firmanın arazilere girmesine engel olan ve dünde ortaya atılan rakamlar üzerine öfkelenen Konaklı Köyü sakinlerinden Muğdat Köseoğolu, “Bizim arazilerimizi üç kuruşa alıp, başkalarına 100 liraya satmak isteyenlerin amacı nedir? Ne olursa olsun, arsalarımızın başkalarına peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

"DEVLET BİZİ KANDIRMAZ DEMİŞTİK AMA!..."

 

Köy Muhtarı İsmail Kazanç’ın, “Gençlik ve Spor Müdürlüğü avukatı ile telefonda görüştüm. Bana, istimlâk bedellerinin belirlendiğini ve ödemelerin Cuma gününe kadar yapılacağını söyledi. Avukata, belirlenen fiyatların düşük olduğunun sorduğumda ise bana ‘isteyen mahkemeye gider’ diye cevap verdi. Biz devletimize ve onun yetkililerine güvenmekle suç mu işledik” diye konuştu.(www.erzurumajans.com)

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri