Büyükşehir
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Talip AKBAŞ > İlgisizlik sebebiyle solan hafızlar
Talip AKBAŞ

İlgisizlik sebebiyle solan hafızlar

01.12.2016 19:00 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Talip AKBAŞ
Bir süredir yazmakta olduğumuz yazı dizisi bugün ele alacağımız bölüm ile sona erecektir. Hafızlık tespit sınavı İlk defa 1976 yılında uygulamaya konmuştur. O tarihten bu yana sınavı kazanıp hafızlık belgesi alan 121bin 294 hafız vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre,  hafızlığını tamamlamış, hafızlık belgesini almış ancak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmayan çok sayıda hafız vardır. Bu sayı müftülüklerin tespitine göre 15000 civarındadır. Kaldı ki bu rakam 2000 yılı esas alınarak tespit edilmiştir. 

Konunun önemi ortadadır. Üzerinde ciddiyetle düşünülmesi ve çözüm üretilmesi gereklidir. Bunların birçoğu hafızlıklarını unutma noktasına gelmiştir. Kuranın baştan sona ezberlenmesi istisnai bir özellik ve çok emek isteyen bir durumdur. Çok meşakkatli sürecin sonunda elde edilen hafızlık kazanımı kolay heba edilecek bir şey olmasa gerektir.

Bu durumda böylesine önemli bir meseleyi görmezden gelemeyiz. Konunun yeniden değerlendirilip eksik tarafların onarılması icap eder. Çeşitli tedbirler alınmalıdır. Mesela, hafızlığını zayıflatmış olanların yeniden kuvvetli hale getireceği ortam ve imkânlar oluşturulmalı.

Öte yandan hafızlığını tamamlayan ama henüz eğitimini sürdüren öğrenciler kendi hallerine bırakılmamalı. Sıkı bir hafızlık eğitimi sonunda çocuklar her şeyin bittiğini nasıl olsa belgeyide aldık diyerek derin bir rehavet hatta daha kötüsü tehlikeli savruluşlar yaşayabilmekteler.

Üzülerek belirtelim ki bunun birçok örneği var. Hafızları eğitim ortamı içinde tutabilmek için iki yıllık ihtisas merkezleri oluşturulmalıdır. Bu ihtisas merkezleri sayesinde Hafızlar hem hafızlıklarını muhafaza edecek hem de iyi bir hazırlık süreci geçirerek nitelikli fakülteyi kazanma imkanına sahip olacaktır.

Aksi halde yukarıda ifade edilen rakamlar her yıl katlanarak devam edecektir. Onca emek onca enerji, maddi ve manevi değer, heba olmaya devam edecektir. Bu gidişata geçte olsa dur denilmelidir. Zararın burasından dönmek bile kardır.

Kuranın şu yönlendirici beyanı ile; "Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et. Allah tevekkül edenleri sever"  meseleye sarılmalı, gayret ederek insanoğluna verilmiş olan hafızlık nimetinin şükrünü ifa etmeliyiz.

Her nimetin şükrü kendi cinsindendir. Hafızlığın daha bir işlevsel olması için üzerimize düşeni yapalım. Bu bir sorumluluktur. Herkesin sorumluluğu bulunduğu, konumunun gerektirdiği kadardır. Sorumluluğunu yerine getirme çabası içinde olanlara selam olsun
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.