25 Nisan 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Talip AKBAŞ > Hafızlık
Talip AKBAŞ

Hafızlık

27.04.2016 15:21 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Talip AKBAŞ
Kur'an-ı Kerim, İslam dininin ana kaynağıdır. İçerdiği hükümler fert ve toplumu doğrudan ilgilendirmektedir. Müslümanların inanç, ibadet ve ahlaki sorumluluklarını tanzim eden ilahi bir kitaptır. Bu sebeple Kuran'ı öğrenmek, öğretmek, okumak, dinlemek onun müntesipleri için bir sorumluluktur. 

İslam'ın ilk yıllarından itibaren Kuran'ın öğrenilmesine, öğretilmesine ve ezberlenmesine büyük önem verilmiştir. Bu doğrultuda Daru-l Kurra, Daru-l Kuran ve Daru-l Huffaz gibi kurumlar tesis edilmiştir. 

Ülkemizde özellikle cumhuriyet döneminde Kuran'ı öğretme ve hafız yetiştirme görevi kuran kursları tarafından sürdürülmektedir. Hafızlık eğitimi Kuran kurslarının temel amaçları arasındadır. Kuran Kursları, başlangıçtan bu yana kuruluş amacına uygun olarak çok sayıda hafız yetiştirmiştir. 

Gelinen noktada Kuran Kursları ile ilgili birçok ilmi araştırma yapılmış olmakla beraber kurslardan mezun olup hafızlık diploması alan hafızların hafızlık sonrası eğitimlerini konu edinen bir çalışma yapılmamıştır.

Aynı şekilde hafızların hayata hazırlanma, kariyer ve meslek edinmelerinin önündeki sorunların çözümüne yönelik herhangi bir öneri ortaya konmamıştır.

Bu çalışma, Kuran Kurslarından mezun olup Diyanet İşleri Başkanlığından diploma alan hafızlarımızın durumunu konu edinmektedir. Çalışma, Hafızların hayata hazırlanma sürecinde karşılaştığı aksaklıkların giderilmesine, aynı şekilde ve var olduğu düşünülen sorunların çözümüne küçük bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Devam edecek...
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.