DÜZGÜN
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > Erzurum > Gümrük Hamamı'na tarihi makyaj!..

Gümrük Hamamı'na tarihi makyaj!..

27.05.2009 11:31 12 14 16 18 yazdır
Tarihi Gümrük Hamamı'nın kurşun çatısının hırsızlartarafından defalarca çökülmesi üzerine Vakıflar Bölge Müdürlüğü,tarihi hamamn çatısını bu kez kremitle kapladı.
Gümrük Hamamı'na tarihi makyaj!..

ERZURUM/GHA- Hırsızlardan bıkan Vakıflar  Bölge Müdürlüğü,  Tarihi Gümrük Hamamı'nın çatısını kiremitle kapladı.

 
Hamam yeni makyajı sayesinde artık hırsızların uğrak mekanı olmayacak.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, Gümrük Hamamı’nın üzerinin kiremitle kapatılması yönündeki çalışma, 2 hafta sürdü. Geçtiğimiz yıl programa alınan, ancak yetiştirilemeyen restorasyon işine, Mayıs ayının ortalarında başlanmıştı.

 
Gümrük Hamamı’nın yeni görüntüsüne alışmaya çalışan mahalle sakinleri, tarihi hamamın yıllardır kurşunla kaplı olduğuna dikkati çekerek, “Yeni görüntü gözümüze ilk bakışta  garip geliyor, ancak alışacağız. Çünkü hamamın kurşun çatısının her onarımsonrası hırsızlar tarafından sökülmesinden bıkmıştık.” dediler.

 

300 YILLIK HAMAM ERZURUM'UN SİMGE ESERLERİNDEN

 

Kongre Meydanı’ndan, Mahalle Başına giden yol üzerinde bulunan  Gümrük Hamamı, Hacı Bektaş oğlu Derviş Hacı İbrahim’in l717’de yaptırdığı Gümrük Camisi’nin Vakfı'nda bulunuyor.
Klasik Osmanlı hamam planları düzeninde olup, haçvari plandadır. Erzurum hamamları arasında değişik bir plan türünü yansıtmaktadır. Moloz taş ve yer yer de tuğla hatılların kullanıldığı hamam soyunmalık, ılıklık, sıcaklık ve halvet bölümlerinden meydana gelmiştir.
Hamamın bugünkü girişi ana eksen yerine yandan sonradan açılmıştır. Soyunmalık trompların taşıdığı bir kubbe ile örtülmüştür. İlk yapılışında üç kubbeli olan ılıklığın kenarlarındaki kubbelerin altında kalan kısımlar sonradan birer kapı ile sıcaklığa eklenmiştir. Bu arada sağdaki kubbe de yeniden yapılmıştır. Sıcaklık Osmanlı hamamlarındaki haçvari plan düzeninin değişik bir uygulaması olarak burada karşımıza çıkmaktadır. Giriş eyvanı ile iki yanındaki kubbeli halvet hücreleri kaldırılmış ve böylece üç eyvanlı bir plan ortaya çıkarılmıştır. Köşelerdeki halvet hücreleri de en dipte olan eyvana açılmıştır.  Soğukluk ve sıcaklık bölümleri yakın tarihlerde onarılmış olmasına rağmen orijinalliğini yitirmemiştir.(www.erzurumajans.com)

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri