DÜZGÜN
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > Erzurum > Görenleri ürperten manzara!...
Görenleri ürperten manzara!...

Görenleri ürperten manzara!...

28.05.2009 16:53 12 14 16 18 yazdır
Şeyhler Mahallesi'nde bulunan Külhancı Baba türbesi çöktü..Ernzurum'un manevi sahiplerinden birisi olarak kabul edilen Külhancı Baba'ya ait olan kabrin üzerine, yaklaşık 3 aydır kar ve yağmur suları boşalıyor.

ERZURUM/GHA- Şeyhler Mahallesi’nde bulunan  Külhancı Baba türbesi çöktü.. Şeyhler Hamamı’nın hemen yan tarafında bulunan ve içerisinde Külhancı Baba’ya ait olan kabrin üzerine, yaklaşık 3 aydır kar ve yağmur suları boşalıyor.

 

Şeyhler Camii, Şeyhler Medresesi ve Şeyhler Hamamı gibi birbirinden ayrı özelliklere sahip üç tarihi eserin hemen ortasında yer alan Külhancı Baba Türbesi’nin bu halini görenler tepkilerini dile getiriyor. 18. Yüzyıl’da Habip Efendi tarafından yaptırılan Şeyhler Hamamı’nın hemen bitişiğindeki Külhancı Baba Kabri’nin, Mart ayından beri bu halde olduğunu söyleyen mahalle sakinleri, kış boyunca yağan kar ve yağmur sularının iki yaklaşık 3 aydır kabrin içine dolduğunu bildirdiler.

 

ŞEYHLER MAHALLESİ SAKİNLERİ TEPKİLİ

 
Külhancı Baba Hazretleri’nin kabrine dua etmek için gelenlerin, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini vurgulayan mahalle sakinleri, türbelerin, medreselerin ve kabri şeriflerin, ecdadın birer emaneti olduğunu ifade ederek, “Şeyhler Mahallesi, adını buradaki cami, medrese ve hamamdan almıştır. Bunun yanında Külhancı Baba Hazretleri de, bu bölgenin manevi mimarları arasındadır. Yetkili makamlarımız bu manzaraya sadece seyirci kalmasınlar. Emanete sahip çıksınlar.” ifadelerini kullandılar.

 

HAMAMI VE SUYUNU TEK MUMLA  ISITAN VELİ

 

18. Yüzyıl’da yaşadığı bilinen ve İslam’a yönelik çok önemli hizmetlerde bulunduğu aktarılan Külhancı Baba Hazretleri, rivayete göre, Şeyhler Hamamı’nı ve suyunu tek bir mum ateşiyle ısıtırmış. Batıni ilimler konusundaki ehil kimseler arasında bulunduğu aktarılan Külhancı Baba Hazretleri’nin, birçok talebe yetiştirdiği ve gününün büyük bir bölümünü ibadetle geçirdiği;  kendisi hakkında günümüze kadar ulaşan bilgiler arasında yer alıyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri