REKLAM
23 Haziran 2018 Cumartesi
Anasayfa > Türkiye > FETÖ'yü deşifre etmek isteyen O'na koşuyor...
FETÖ'yü deşifre etmek isteyen O'na koşuyor...

FETÖ'yü deşifre etmek isteyen O'na koşuyor...

11.01.2017 23:25 12 14 16 18 yazdır
FETÖ/PYD soruşturmalarında en çok gizli tanık Çorum'da bulunuyor ve bu sayı İstanbul ve Ankara'yı geçti..
Erzurumajans-FETÖ/PYD soruşturmalarında en çok gizli tanık Çorum'da bulunuyor ve bu sayı İstanbul ve Ankara'yı geçmiş durumda.

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Çorum'da FTÖ/PDY terör örgütü yapılanmasının deşifre edilmesi, örgüt üyesi şüphelilerin tespiti ve delillendirilmesi amacıyla 29 Eylül 2015 tarihinde başlattıkları soruşturma hakkında açıklamalar yaptı.

Bu kapsamda, iletişimin dinlenmesi, teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanarak örgütün ildeki üst yönetimi başta olmak üzere yönetici ve üyelerinin, finans kaynakları ve yöntemlerinin ortaya çıkarılmasının amaçlandığını ifade eden Yurdagül,  şöyle devam etti:

"FETÖ'nün, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden önceki süreçte birden fazla soruşturma kapsamında 21 şüpheli örgüt üyeliği, yöneticiliği ve örgüt üyeliği kapsamında kamu kurumunu dolandırmak suçlarından tutuklandı. Örgüte yönelik planlı soruşturmalar kapsamında operasyonel faaliyetlerin belirli bir periyot içerisinde 1 Eylül 2016'da yoğunlaştırılarak gerçekleştirilmesi planlanmaktayken, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin ardından yakın tehdit durumu değerlendirilerek planlı operasyonel faaliyetlerin derhal başlatılmasına karar verilmiş ve soruşturma işlemleri hızlandırılmıştır."

Bugüne kadar bin 87 şüpheli hakkında işlem yapıldığını belirten Yurdagül, " İlimizde FETÖ soruşturması  kapsamında 473 şüpheli tutuklu bulunmaktadır. 314 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Değişik tarihlerde tutuklandıktan sonra itiraz, sağlık sebepleri, kişisel ve ailevi durumları gözetilen 59 şüpheli tahliye edilmiştir. 79 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunmaktadır. Toplam 62 şüpheli de beyanlarının alınmasının ardından kolluk kuvvetleri veya savcılık aşamasında serbest bırakılmıştır. 10 Ocak 2017 tarihi itibariyle gözaltındaki şüpheli sayısı 26'dır. FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik soruşturmalar kapsamında operasyonel faaliyetler yaklaşık yüzde 90 oranında tamamlanmıştır" diye konuştu.

Türkiye genelinde en çok gizli tanığın Çorum'da olduğunu söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, "İlimizde FETÖ/PDY terör örgütün yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 85 gizli tanık bulunmaktadır. Bu sayıya göre FETÖ/PDY soruşturmalarında en çok gizli tanık Çorum'dadır. İstanbul ve Ankara dâhil Türkiye genelinde en çok gizli tanık bulunan yer Çorum" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri