26 Ocak 2020 Pazar
Anasayfa > Erzurum > Erzurum'da 19 Mayıs coşkusu!..

Erzurum'da 19 Mayıs coşkusu!..

19.05.2009 17:05 12 14 16 18 yazdır
Mustafa Kemal Atatürk'ün 90 yıl önce Samsun'dan başlattığı kurtuluş mücadelesinin yıl dönümü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Erzurum'da coşkulu törenlerle kutlandı.
Erzurum'da 19 Mayıs coşkusu!..
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün 90 yıl önce Samsun'dan başlattığı kurtuluş mücadelesinin yıl dönümü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Erzurum'da coşkulu törenlerle kutlandı.

Kutlama törenleri Cemal Gürsel Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Vali Sami Bulut, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Anıtı'na çelenk koyup saygı duruşunda bulundu. Törenler, daha sonra Cemal Gürsel Stadyumu'nda devam etti. Vali Bulut, Kolordu Komutanı Korgeneral Özkılıç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler, tören aracıyla halkı ve törene katılan öğrencileri selamladı.

19 MAYIS TÜRK MİLLETİNİN YENİDEN DİRİLİŞ GÜNÜDÜR
 
Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, dünyada gençlere güvenip onlara bayram hediye eden tek liderin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi. Budak, Atatürk'ün istiklal mücadelesini başlatmak için Samsun'a çıkışının 90. yıl dönümü olan 19 Mayıs'ın kutlu ve tarihi bir gün olduğunu vurguladı. 19 Mayıs 1919'un fakr-u zaruret içerisinde bırakılan Türk Milleti'nin yeniden diriliş günü ve istiklal meşalesinin yakıldığı gün olduğuna vurgu yapan Budak, "Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışıyla bağımsızlık ateşi dalga dalga yurdu sarmış, millet el ele vererek Atatürk'ün önderliğinde İstiklal mücadelesini zaferle neticelendirmiştir. Zafer sonrası cumhuriyet ilan edilmiş, milli, çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur." dedi. Daha sonra gençlere seslenen Budak, "Cumhuriyetin değerlerinin, temellerinin aşındırılmasına müsaade edilmemeli. Bu değerlerin korunmasında, geliştirilmesinde sizlere büyük görev düşüyor. Cumhuriyeti korumada kudret olduğunuz asil kan damarlanızdaki mevcuttur." diye konuştu.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata'ya cevabının topluca okunmasının ardından öğrencilerin sportif gösterileri ile törenler sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri