26 Ocak 2020 Pazar
Anasayfa > Erzurum > Erzurum kanalizasyon suyu içiyor!..

Erzurum kanalizasyon suyu içiyor!..

25.06.2009 00:44 12 14 16 18 yazdır
Vali Sami Bulut başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu'ndan şok içme suyu raporu: 360 bin kişi kanalizasyon suyu içiyor
Erzurum kanalizasyon suyu içiyor!..

"Suyumuz tertemiz" diyerek Sağlık Bakanlığı, İSKİ, TÜBİTAK'ın içme suyu raporlarını billboardlara taşıyan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Küçükler'i Vali Sami Bulut başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu aylar sonra yalanladı.

DHA'nın ele geçirdiği İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun 15 Mayıs 2009 tarih ve 6 numaralı kararına göre, Aziziye, Palandöken, Yakutiye ilçelerinin içme ve kullanma suyunu temin etmek için Çat ilçesi yakınlarında yaptırılan Palandöken Barajı çevresinde İl Çevre ve Orman Bölge ile Sağlık Müdürlüğü uzmanları inceleme yaparak birer rapor hazırladı. Kurul tarafından hazırlanan raporda, baraj gölü yakınında bulunan toplam 436 hane ve 2 bin 524 nüfusun barındığı Taşağıl, Tüysüz, Başköy, Karaşeyh Köyleriyle Çelebi Mezrasına ait kanalizasyon, hayvansal atıkların Palandöken Barajına döküldüğü vurgulandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın memleketi Erzurum'da yaklaşık 360 bin kişinin 1 Kasım 2008'den bu yana içme suyu ile ilgili olarak Hıfzıssıhha Kurulu kararında, baraj gölünden alınan suyun analiz raporlarında mikrobiyolojik olarak 'uygun olmadığı' belirtildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu Başkanı Vali Sami Bulut, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, Bölge Eğitim, Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazlı Erdoğan, Mareşal F. Çakmak Askeri Hastanesi Baştabibi Albay Erdoğan Ülke, Yakutiye Sağlık Grup Başkanı Dr. Mehmet Ali Telafarlı'nın imzalarının bulunduğu üç sayfalık kararda, İçişleri Bakanlığının 2008/64 sayılı içme suları ile ilgili genelgeden alıntılar yapıldı. Kararda Vali Bulut, "Şehir ve köy içme suyunun Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen temel standartlara uygunluğunun sağlanması, şebekeden akan içme suyunun halkımız tarafından hiç endişe duyulmadan kullanılmasının temini, kamu yönetiminin asli görevleri arasında bulunmaktadır" dedi.(Radikal)

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri