DÜZGÜN
31 Mart 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Vedat REFAYELİ > Doymadık sana DOYASAN!
Vedat REFAYELİ

Doymadık sana DOYASAN!

12.02.2020 15:15 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Vedat REFAYELİ
Gençler çok hatırlamaz. Hatta hiç hatırlamaz. Erzurum’da yıllar önce DOYASAN adlı bir yağ fabrikası vardı. Yağ üretimi yapardı. Ilıca’nın çıkışında yeralan fabrika, özellikle Almanya’da yaşayan Erzurumlu gurbetçi işadamlarının ortaklığında kurulmuştu. 1972 yılında kurulan bu fabrika, Erzurum’da adı her dönem memnuniyetle ve gururla anılan bir fabrikaydı. Öyle bir fabrikaydı ki, çok sayıda ortağı ile birlikte çalışanı da vardı ve kar eden bir kuruluştu. Yılda ortalama 30 bin yağ üretiminin gerçekleştiği fabrikada 10 bin civarında da ayçiçeği üretimi yapılırdı. Çünkü ayçiçeği üretimi de bayağı bir vardı bu şehirde ve fabrika üreticinin ürününü daha tarladayken alırdı. Sadece Pasinler civarında önemli bir miktarda alanda yağlık ayçiçeği ekimi yapılırdı. Bu fabrikada üretilen margarin yağları, o gün revaçta olan başka margarinler ile eşdeğer bir kalitedeydi ve Erzurumlular da genelde bu margarini tüketirdi. Bizlerin de evde kullandığı margarinler bu fabrikada üretilen margarinlerdi.

***
Özellikle 80’li yılarda genel kurullarına katıldığım fabrikada üretilen yağlar yurt dışına ihraç edilirdi ve DOYASAN’ın bu yağları Erzurum markası olmuştu. O zamanlar yerel ve ulusal basında mutlaka DOYASAN’ın ihracat haberleri sıklıkla yeralırdı. Bayağı bir zamandır gündemde hiç yok DOYASAN. Bir-iki defa şu veya bu sebeplerde ötürü fabrika el değiştirdi. Onu biliyorum. Şimdilerde Ticaret Borsası Yönetim kurulu üyelerinden işadamı Kemal Aras’ın sahipliğinde faaliyetini sürdürüyormuş, sanıyorum o eski DOYASAN değil. Efsane geri dönsün isteriz. Dilerim Kemal Aras bey ile yeniden o fabrika eski şaşaalı günlerine döner. Genel kurulları yine takip edilen, yine yağları üretilen bir fabrika ile karşılaşırız. Sizi bilmem ama sadece Erzurum ekonomisine değil, ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayan bu fabrikanın haberlerinin yeralmasını çok özledim.

TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Geldiğin zaman boşluk dolduran değil, gittiğin zaman yeri doldurulamayan ol.
DUVARIN DİLİ: Sabahın beşi gibisin. Ne gece olduğun belli ne gündüz..
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.