21 Mart 2019 Perşembe
Anasayfa > Kültür-Sanat > Doğunun Sönmeyen Yıldızı Akçakale
Doğunun Sönmeyen Yıldızı Akçakale

Doğunun Sönmeyen Yıldızı Akçakale

11.04.2018 21:30 12 14 16 18 yazdır
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Doç. Dr. Nezahat Ceylan tarafından Doğunun Sönmeyen Yıldızı Akçakale ve Çıldır Araştırmaları adlı araştırma kitabı yayınlandı.
Erzurumajans-Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Doç. Dr. Nezahat Ceylan tarafından Doğunun Sönmeyen Yıldızı Akçakale ve Çıldır Araştırmaları adlı araştırma kitabı yayınlandı.

Kitapla ilgili açıklamalarda bulunan Ceylan, şunları söyledi; “1998 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Atatürk Üniversitesi-TTK’nın desteği ile geniş bir ekip tarafından Erzurum-Erzincan-Kars-Iğdır’ ve Ardahan’da yüzey araştırmaları yapmaktayız. 2003-2004 yıllarında ise Ardahan ili, Çıldır ilçesi Akçakale Adası’nda kazı çalışmaları gerçekleştirdik. Kazı çalışmaları sonucunda bölgedeki ilk insan yerleşimin Neolitik döneme kadar uzandığı konusunda kanıtlar elde ettik. Kazı çalışmalarımıza ilaveten uzun yıllar yüzey araştırmaları da gerçekleştirdik. Bu yüzey araştırmaları esnasında çok sayıda arkeolojik yerleşme, kale, kaya mezarı, yazıt ve Çıldır Başköy kaya resimleri gibi, Erken dönem Türk kültürüne ait veri topladık. Kazı ve yüzey araştırmalarımız sonucunda Ardahan ile ilgili olarak çok sayıda makale, bildiri ve kitap yayınlanmıştır. Daha önce ve şimdi yapmış olduğumuz çalışmalarımızın Ardahan ile ilgili olan tarihi ve arkeolojik verilerini bu kitapta topladık. Kuzeydoğu Anadolu’nun Kafkaslar’a açılan kapısı durumundaki Ardahan ilimizin tarihi ve arkeolojik özelliklerimi içeren bu kitapta okuyucular, bölgenin erken tarihi ile ilgili önemli bilgiler bulacaktır. Ayrıca Anadolu’nun erken dönem Türklüğüne ışık tutan Çıldır Başköy Kaya Resimleri de kitapta yer almaktadır. Yayınlamış olduğumuz bu eserler, bölgenin Eskiçağ tarihi bakımından büyük bir önem arz etmekte ve gelecek nesiller için kaynak eser olma özelliği taşımaktadır. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmekte olup, şimdilerde Erzincan ile ilgili olan kitabımız yayınlanacaktır. Çok kısa aralıklarla çalışmalarını tamamladığımız Erzurum, Erzincan ve Kars kaleleri kitaplarımızı da okuyucu ile buluşturmak, bizi son derece mutlu edecektir. Bu vesile ile Doğu Anadolu’nun her alanda lokomotifi sayılan ve köklü bir geçmişe sahip olan Atatürk Üniversitesi’ne ve Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya çok teşekkür ederiz.” 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri