23 Eylül 2019 Pazartesi
Anasayfa > Ekonomi > Daphan'da su var ama tarım yok!..

Daphan'da su var ama tarım yok!..

11.06.2009 20:59 12 14 16 18 yazdır
Daphan Ovası Sulama Birliği Başkanı Emrullah Akpınar ise, Daphan Ovasi'nda sulu tarıma açılan bölgelerde şeker pancarı kotasının olmaması gerektiğini belirterek bu konuda yöre çiftçisinin önünün açılmasını istedi.
Daphan'da su var ama  tarım yok!..

Erzurum Valisi Sami Bulut, Daphan Ovası Cazibe Sulaması İnşaatında incelemelerde bulundu. DSİ VIII. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, sulama inşaatının yapımını üstlenen müteahhit firmanın şantiyesinde çalışmalarla ilgili, Erzurum Valisi Sami Bulut ve yanındaki heyete bilgi verdi.  

DSİ VIII. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy;  1997 yılında yapımına başlanan Daphan Ovası Cazibe Sulaması II. Kısım İnşaatına 2008 yılı sonuna kadar 54 milyon 827 bin TL harcandığını ve 74 bin 980 dönüm arazinin sulu tarıma açıldığını söyledi. İşin, 2009 yılı ödeneğinin 6 milyon 700 bin TL olduğunu belirten Yiğitsoy, buna ilave olarak 3 milyon TL daha ek ödenek talebinde bulunulduğunu ve toplam 9 milyon 700 bin TL ile yılsonu itibariyle 17 bin 100 dönüm arazinin daha sulu tarıma açılacağını, suya kavuşturulan toplam arazi miktarının ise 92 bin 080 dönüm olacağını söyledi. .

Daphan Ovası Sulama Birliği Başkanı Emrullah Akpınar ise, Daphan Ovasının batı kısmında sulama oranlarının düşük olduğunu, özellikle Aziziye İlçesinin kuzeyindeki köylerde sulama oranlarının ise yüzde 70 ler seviyesinde bulunduğunu, bununda Türkiye ortalamasının üzerinde bir değer olduğunu belirti. Sulama oranlarının daha yüksek olabilmesi için özellikle sulu tarıma açılan bölgelerde şeker pancarı kotasının olmaması gerektiğini söyleyen Akpınar, yöre çiftçilerinin bu konuda önlerinin açılmasını istedi.

Projenin şu anda yapımı sürdürülen bölümü içerisinde yer alan Arıbahçe, Yerlisu, Çayırca, Altınbulak, Beypınarı ve Altıntepe köylerinin muhtarları ve vatandaşların taleplerini de dinleyen Vali Sami Bulut, bu projenin bir an önce tamamlanması için vatandaşlarla ilgili kurumların güç birliği yapmasını istedi. Vali Bulut’un Daphan Ovasındaki incelemelerine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Altınok, DSİ Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, İl Defterdarı Osman Şimşek ve İl Tarım Müdürü Bektaş Erdoğan’da katıldılar. (www.erzurumajans.com)

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri