16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Süreyya ÇARBAŞ > Dağların ruhu
Süreyya ÇARBAŞ

Dağların ruhu

18.11.2016 14:53 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Süreyya ÇARBAŞ
Yazının başlığı bir kitabın ismi.

Kitap, dağlara adanmış bir ömrün hikayesi,

Türk dağcılık sporunun büyük ismi Alaattin Karaca`nın zirvelerdeki serüveni.

Alaattin Karaca değil Türkiye, dünyada tırmanmadık dağ bırakmamış.

O dağ senin, bu dağ benim derken aradan tamı tamına 45 yıl geçmiş.

Sadece dağların zirvesine değil, yaptığı sporun da tepe noktasına tırmanmış.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı olarak 20 yıl görev yapmış.

Başkanlığı döneminde; 25 ilde sadece dağcılık olarak tek branşta yapılan bu sporu Dağcılık, Dağ Kayağı ve Spor Tırmanma olmak üzere 3 dalda 81 vilayete yaymış. 23 olan kulüp sayısını 1060`a, 919 olan lisanslı sporcu sayısını 10 bin 836`sı kadın olmak üzere yaklaşık 40 bine çıkarmış. Federasyon olarak her yıl ortalama 100 etkinliğe imza atmış. Federasyon tarihinde ilk kez eğitim, eğitmen ve dağcılık mihmandarlığı yönetmeliği hazırlanmış. Dağcılık arama ve kurtarma birimleri oluşturulmuş. Ülkemizde bir dönemler spor olup olmadığı tartışılan dağcılık 1997-2016 yılları arasında saygınlık kazanmış. Dünya Dağcılar Birliği ile Türkiye Dağcılık Federasyonu ilişkilerinde önemli gelişmeler sağlanmış.

Sadece dağcılık sporu ile uğraşanların değil; dağı, ovayı, kurdu, kuşu, ağacı, ormanı, suyu velhasıl doğayı seven herkesin ilgi ile okuyacağı bir kitap.

Sayfaları arasında 5. Cumhurbaşkanımız merhum Cevdet Sunay`ın 38 yaşında binbaşı rütbesinde iken Ağrı Dağı zirvesine tırmanışı,

Dağlarda yaşanan anıları, ölümleri

Sevgiyi, yardımlaşmayı, paylaşımı bulacaksınız.

Çetin doğa koşullarının yanısıra entrikaları, kumpasları, ihanetleri de okuyacaksınız ve bunlara karşı verilen onurlu mücadelenin, azmin ve başarının öyküsünü ilk ağızdan öğrenmiş olacaksınız.

Ve daha neler neler...

Alaattin Reis`le ilgili değerlendirmeler de yazıya dökülmüş bu kitapta.

Yakından tanıyanlar şunları yazmış;

Prof. Dr. Metin Karadağ "Hayatımda tanıdığım en dürüst insan. Prensipleri ve hedefleri için asla ödün vermeyen, mücadeleden yılmayan, mücadelelerinde ahlak dışı yollara başvurmayan, ülkesi ve ulusunu içtenlikle seven, ekiplerini oluştururken doğruluk ve içtenliği temel şart sayan bir büyük insan..."

Emekli tümgeneral Hakkı Yılmaz Çiyan "Tırmanışlarda her konuyu titizlikle planlaması, planladığı her hususu kararlılıkla uygulaması, yardımseverliği, bütün katılımcılarla yakından ilgilenmesi, ince zeka ürünü espirileri, bilgisi, tecrübesi ve bitmez tükenmez enerjisi ile bir büyük spor adamı..."

Kadir Sabuncuoğlu "Alaattin Karaca`nın sevdası dağlardır. Zorlu olsa da ulu zirveleri fethetmek bir tutkudur onun için. Gündüzleri gökyüzüne, geceleri yıldızlara doğru tırmanırken çok mutludur. Alaattin Karaca hem sporcu, hem de lider olarak ciddi katkılar sağladığı Türk Dağcılık tarihine ismini altın harflerle yazdıranlar arasındadır..."

İnanmanızı isterim ki bu tespitlerin eksiği var, fazlası yok.

Alaattin Karaca benim de 40 yıllık dostum.

Dağları ve doğayı bana sevdiren o.

Çevre bilincimin gelişimine önemli katkılar sağlayan o.

Varlığından güç ve keyif aldığım Alaattin Reis`i tanımanız için

Bir solukta bitirdiğim kitabı sizin de okumanızı tavsiye ediyorum.

İletişim: Alaattin Karaca

tdfbaskan@gmail.com / 0532 433 61 45
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.