15 TEMMUZ
16 Temmuz 2019 Salı
Anasayfa > Erzurum > Büyükelçi Saparbekuly'den ETB'ye ziyaret
Büyükelçi Saparbekuly'den ETB'ye ziyaret

Büyükelçi Saparbekuly'den ETB'ye ziyaret

07.11.2018 18:15 12 14 16 18 yazdır
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Erzurum Ticaret Borsası Başkanlığı ve ‘Eko Avrasya’ Ekonomik İlişkiler Derneği’nin daveti üzerine Erzurum’a geldi.
Erzurumajans-Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Erzurum Ticaret Borsası Başkanlığı ve ‘Eko Avrasya’ Ekonomik İlişkiler Derneği’nin daveti üzerine Erzurum’a geldi.

ETB Başkanı Hakan Oral ve Eko Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’in davetleri üzerine Erzurum'a gelen, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly program kapsamında ETB’yi ziyaret etti.

ETB Başkanı Hakan Oral'ın ev sahipliği yaptığı, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’nin ziyaretinde, Eko Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Eko Avrasya Genel Sekreteri Beşir Var yer aldı.

Büyükelçi Sabarbekuly, yapılan ziyaretlerin ardından; Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral ile makamında ayrıca görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Oral, Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk temelinin eskilere dayandığını belirterek, “ Kazakistan ve Türkiye bu coğrafya da dost ve kardeş iki ülke. Strateji ve ekonomi anlamında da önemli çalışmalara imza atmış iki ülkenin çok değerli Ankara Büyükelçisi Saparbekuly’i Erzurum’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Amacımız, yüzyıllardır devam eden kardeşliğimizi ve dostluğumuzu daha ileriye taşımaktır” dedi.

Büyükelçi Saparbekuly ise, kendisine gösterilen ilgiden ve ev sahipliğinden çok etkilendiğini, Türkiye’nin ve Türkler’in kardeşliğinin ebedi olduğunu, bunun da ülkeler arasındaki işbirliği ilişkilerini oldukça ileri seviyelere taşıdığını vurgulayarak, kendisine gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti. Daha sonra ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, ziyaretin anısına Büyükelçi Saparbekuly’e işlemeli Oltu taşı tespih hediye etti.

Ziyaretin ardından, Palandöken’de bir otel de gerçekleştirilen toplantıda, iş adamları ve sivil toplum örgütü başkanlarından oluşan katılımcılar, Türkiye-Kazakistan ve Erzurum-Kazakistan arasındaki ekonomik faaliyetlerin ilerletilmesi kapsamında istişarelerde bulundular.

Erzurum ve Kazakistan arasında geliştirilebilecek ilişkilere nazaran; turizm, hayvancılık, coğrafi konum avantajları, Erzurum'un lojistik merkezi olması, karşılıklı yatırımlar yapılması gibi birçok konu toplantıda ele alındı.

Öte yandan hayvancılık verimi konusunda, Erzurum’un önemli bir şehir olduğunu vurgulayan, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, gerek hayvancılık gerek tarım sektöründe iş ortaklığı yapılabileceğine değindi. Saparbekuly, hayvancılık ve tarım sektörlerinin, Kazakistan ve Erzurum arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında önemli rol oynayabileceklerini belirtti. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri