25 Mart 2019 Pazartesi
Anasayfa > Sağlık > Bulut: Beklentimiz karşılanmadı

Bulut: Beklentimiz karşılanmadı

29.07.2018 13:35 12 14 16 18 yazdır
Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Faruk Bulut, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik yapılan düzenlemelerin yeterli olmadığını öne sürdü.
Bulut: Beklentimiz karşılanmadı
Erzurumajans-Onur SAĞSÖZ-Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Faruk Bulut, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik yapılan düzenlemelerin yeterli olmadığını öne sürdü. Başkan Bulut, “Hızlı işleyen bir süreçte yoğun bir çaba göstermemize rağmen çalışanların beklentileri TBMM tarafından karşılanmamıştır. Hakkaniyet, adalet ve kapsayıcılıktan uzak kalan bu düzenleme yetersiz kalmıştır” dedi.  

Sağlık çalışanlarının yıpranma payı ile doktorlar ve diş hekimlerinin emeklilikte ücret artışı ile ilgili düzenlemeleri değerlendiren Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Faruk Bulut, atılan adımların olumlu ama yetersiz olduğunu savundu. Yazılı bir açıklama yapan Başkan Bulut, yıpranma payının 6 yıla 1 yıl yerine 5 yıla 1 yıl olması, sadece sağlık meslek mensuplarını değil, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm çalışanları kapsamasını istediklerini belirtti.

ANALARININ ÜS SÜTÜNÜ GİBİ HELALDİR

Bugüne kadar yıpranan sağlık çalışanları içinde bir anlamı olması adına mutlaka çalışılmış yıllarında bu hesaba katılacağı bir düzenleme talep ettiklerini kaydeden Başkan Bulut, şunları söyledi. “Doktor ve diş hekimlerimize de 1500-TL ile 2000 TL arasında emeklilikte ilave bir ödeme yapılmasının olumlu olduğu ifade edilip fakat döner sermayelerin emekliliğe yansımaması nedeniyle emeklilik ücretlerinde yüzde 50’lelir artan düşüşler tüm sağlık personelleri için geçerli olduğu vurgulanmış ve emeklilikte ücret düşüklüğüne bir çözüm olarak sadece doktorlarımız ve diş hekimlerimizin değil, ebelerimizin, hemşirelerimizin, sağlık memurlarımızın, 112 çalışanlarımızın, memur. Hizmetli kısacası sağlıkta olan tüm  çalışanlara ilave ödeme yapılması istenmiştir. Kısacası Sağlık çalışanlarının analarının ak sütü gibi helal olan yıpranma paylarının ve emeklilikte ücret artışlarının makul, adaletli ve kapsayıcı bir şekilde TBMM’de yasalaşması isteği vurgulanmıştır. Komisyon görüşmeleri tamamlanana kadar komisyonda bulunularak bu taleplerimizin komisyon üyelerince de dile getirilmesi sağlanmıştır. Fakat Komisyonda teklif üzerinde yasa tasarısında bir değişiklik yapılmaması gibi bir tutum olduğu görülmüştür ve tasarıda herhangi bir iyileştirme olmadan Komisyon süreci tamamlanmıştır.”

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Türk Sağlık-Sen olarak TBMM Genel Kurulunda milletvekillerimiz veya parti grupları tarafından önerge verilmesi için görüşmeler yapılmıştır. Genel Kurulda da bazı milletvekilleri tarafından bu konuda girişimlerde bulunulmuştur. Fakat ne yazık ki Genel Kurulda sağlık çalışanlarının beklentisi yönünde herhangi bir iyileştirme yapılmayarak Genel Kurulda söz konusu düzenlemeler kabul edilmiştir. Hızlı işleyen bir süreçte yoğun bir çaba göstermemize rağmen çalışanların beklentileri TBMM tarafından karşılanmamıştır. Hakkaniyet, adalet ve kapsayıcılıktan uzak kalan bu düzenleme yetersiz kalmıştır.

Türk Sağlık-Sen olarak yanlışın düzeltilmesi, eksikliklerin giderilmesi adına önümüzdeki süreçte de mücadelemiz ve devam ettirilecektir. Biz, ‘Mücadele edenler her zaman kazanamazlar ama kazananlar hep mücadele edenlerdir’ düsturuyla hareket ederek çalışanlar lehine iyileştirmeler olması için girişimlerimizi sürdüreceğiz.”
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri