DÜZGÜN
07 Nisan 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Vedat REFAYELİ > Bulgarlara 'gel gel' ettik!
Vedat REFAYELİ

Bulgarlara 'gel gel' ettik!

03.12.2019 17:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Vedat REFAYELİ
İlk başlarda Palandöken adeta kayak meraklısı Rusların uğrak yeri, ikinci adresleri olmuştu. Sonra bir şeyler oldu, Ruslar çekildi, Hollandalılar gelmeye başladı. Hollandalı furyası da bitti, sonrasında sıraya İranlılar girdi. O’nun da ömrü tıpkı diğerleri gibi fazla olmadı. Son yıllarda artık eskisi gibi yabancı ülke kayakçıları fazla gelmiyor Palandöken’e. Bunu mutlaka sebepleri var. Dünyada sayılı pistlere sahip olmasına rağmen kayakçıların daha gelmiyor olmasına elbette ki ilin idarecileri kafa yorsun. O kadar harcama yapılmış, emek verilmiş. Yeni sezon için de öyle. O kadarını da yapsınlar artık. Sanırım Palandöken dağındaki tesislerin kullanım hakkını aldıktan sonra kış turizmine özellikle son yıllarda biraz daha ciddiye alınması gerektiğini anladı, atağa geçti Büyükşehir Belediyesi. İyi de etti. Kendimizin çalıp kendimizin oynadığı bir merkez olmamalı Palandöken. Sadece yerli turiste değil, yabancı turiste de ağırlık vermeli. 

***
Bunun içindir ki geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi, tahmin edemeyeceğimiz, biraz da bizleri ters köşeye yatıran bir ülkeyi gözüne kestirdi, orayı mesken tuttu: Bulgaristan! Aralarında Genel Sekreter Zafer Aynalı ve EJDER AŞ Genel Müdürü Selim Bağrıyanık’ın da içinde yeraldığı bir heyet Bulgaristan’a gitti. Çevreci kış turizmi ve Enerji Verimliliği Çalıştayı kapsamında bir dizi temasta bulunan Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda kayakla yatıp kayakla kalkan Bulgarlara ‘’Bize gelin’’ dedi. Palandöken gibi Bulgarların gözde kayak merkezlerinden olan Bansko’lu idareciler ile ikili temasta bulunan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çoğu konuda antant kaldı, ilişkilerin geliştirilmesini kararlaştırdı. Buradan bakınca bu ‘’gel gel’’ işe yaradı gibi duruyor. Doğrusu ben bu ziyaretten umutlandım, zira Bulgarlar Erzurum’u bir bulsunlar, bırakmazlar diye düşünüyorum.

ÖTERSE İYİ DÜDÜK! 

14 bin yatak kapasitesi olan 17 bin nüfuslu Bulgarların kayak merkezi olan Bansko’nun Belediye Başkanı İvan Kadev, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı’ya, ‘’Adını zaten öteden beri duyarız. Erzurum davetinizi seve seve kabul ediyoruz, geliriz’’derken, görüşmede katrdeş olması da hedeflenen iki şehir arasında Mart ayında karşılıklı kayak yarışlarının yapılması sözü de verildi. Valahi öterse iyi düdük. Kadev, Aynalı’ya ziyaret anısına üzerinde belediye amblemi bulunan tabak hediye etti..TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Bugünlerde insanlar her şeyin fiyatını biliyor ama hiçbir şeyin değerini bilmiyor (Oscar Wilde)
DUVARIN DİLİ: Bugün de bitti. Gram akıllandık mı HAYIR
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.