DÜZGÜN
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > Erzurum > Bilim adamları Erzurum'da buluştu!..

Bilim adamları Erzurum'da buluştu!..

28.05.2009 15:41 12 14 16 18 yazdır
Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından organize edilen ve bu yıl onuncusu yapılan 'Ekonometri ve İstatistik Sempozyumu' başladı. Sempozyumu yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı katılıyor.
Bilim adamları Erzurum'da buluştu!..
Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından organize edilen ve bu yıl onuncusu yapılan “Ekonometri ve İstatistik Sempozyumu” başladı. Sempozyumu yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı katılıyor. Sempozyumun açılışını Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suphi Orhan yaptı.
MUHTEŞEM AÇILIŞTAN KARELER FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!  
Prof.Dr.Orhan , “Yurt içi ve yurt dışından zahmetlere katlanarak sempozyumu onurlandıran siz kıymetli misafirlerimize hoş geldiniz der, teşekkürlerimi arz ederim,” dedi.
Atatürk Üniversitesi İİBF’nin kurulduğu 1963 yılından günümüze kadar çeşitli konularda çok sayıda kongre, seminer, konferans ve sempozyum gibi bilimsel etkinliklere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Orhan, “Bugün de 10. Ekonometri ve İstatistik sempozyumuna ev sahipliği yapmaktan büyük onur duymaktayız. Bu sempozyum Ekonometri bölümümüzün ve fakültemiz öğretim elemanlarının özveriyle hep birlikte gerçekleştirdiği bir etkinliktir. Bu nedenle başta bilgi şöleni düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Sinan Temurlenk olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim,” diye konuştu.
YERLİ VE YABANCI  300 BİLİM ADAMI KATILIYOR

Geçmişte yapılanlarda olduğu gibi bu sempozyumda da yurtiçi ve yurtdışındaki özellikle ekonometri, istatistik ve yöneylemle ilgili bilim insanlarının ve uygulayıcıların bir araya getirerek bu bilim dallarına ilişkin yöntemlerin geliştirilmesi, yayılması ve hazırlanan bildiriler üzerinde tartışma ortamı yaratılarak, daha doyurucu bilimsel yayınların ortaya çıkarılmasını amaçladıklarını ifade eden Prof. Dr. Orhan ,“Başta ekonometri, istatistik, yöneylem, iktisat ve işletme olmak üzere üniversitelerin ilgili tüm bölümleri ile iş dünyası kamu kurum ve kuruluşlarında faaliyet gösteren teorisyen ve uygulamacıların bildirili veya bildirisiz katıla bildiği sempozyumda, daha çok güncel konular tercih edilmekle birlikte, bildirilerde konu sınırlaması bulunmamaktadır” dedi.

 
SEMPOZYUMA HANGİ ÜLKEDEN KİMLER KATILIYOR?
 

Her geçen yıl biraz daha uluslararası nitelik kazanan Ekonometri ve İstatistik Sempozyumu’na bu yıl ABD’den 4, Yeni Zelanda’dan 1, Azerbaycan’dan 8 ve Kırgızistan’dan da 8 bilim insanının katılacağını duyuran Prof. Dr.  Orhan, “Her biri kendi alanında uluslararası düzeyde seçkin bir yere sahip olan yurtiçi ve yurtdışından davetli konuşmacılar arasında, Prof. Dr. Badi H. Baltagı (Syracuse Üniversitesi, ABD), Prof. Wılliam G.Dewald (The Ohio State Üniversitesi, ABD), Prof. Ömer Öztürk (The Ohio State Üniversitesi, ABD), Prof. Alfred Haug (Otago Üniversitesi, Yeni Zelanda), Dr. Richard Anderson ( ABD St. Louıs Merkez Bankası Başkan Yardımcısı) ve Prof. Anarkül Urdaletova (Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi) yer almaktadır”diye konuştu.

 

-"BU SEMPOZYUM HEM İLİMİZ, HEM DE ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ"-

 

Prof. Dr. Orhan, aynı anda 6 paralel oturum olmak üzere 2 günlük süre içerisinde gerçekleştirilecek 60 oturumda 178 bildirinin sunulacağı sempozyuma, yaklaşık 300 bilim insanının katılımını beklediklerini söyledi.

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nün, açıldığının 1. yılında öğrencileri, fakültenin güçlü akademik ve idari kadrosunun desteğiyle böylesine uluslararası düzeyde bir sempozyuma ev sahipliği yapmasının büyük bir başarı örneği olduğunu vurgulayan Orhan, “2 gün sürecek olan sempozyumun, 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları öncesi gerek Erzurum’un yurtiçi ve yurtdışında, gerekse Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir” dedi.

SEMPOZYUM SPONSORLARINA TEŞEKKÜR
Prof.Dr.Orhan sempozyumu destekleyen kurum ve kuruluşlarada teşekkür ederek şunları söyledi:“Bizlere her türlü yardım ve destek veren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’a ve Türk Telekom, TÜBİTAK, TC Merkez Bankası, Global Bilgi, Vakıf Bank, TC Ziraat Bankası Türkiye Finans Katılım Bankası, Ergaz Sanayi ve Ticaret A.Ş., Şahsuvaroğlu Otomotiv Ticaret, Bilgi Kitap Kırtasiye Yay.Dağ.Paz. Ltd., Şafak Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Servis Limitet Şirketi ve Kültür Eğitim Vakfı yayınevine şükranlarımı sunarım.”
Cuma günü sona erecek sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından katılan çok sayıda bilim adamı bildiri sunacak.
Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde dün akşam kokteyl ve akşam yemeğiyle başlayan 10. Ekonometri ve İstatistik Sempozyumu bugün ve yarın çeşitli oturumlarla devam edecek. (www.erzurumajans.com)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri