26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Erdal GÜZEL > Bey, ''Bu İş Melmeket Meselesi. Suriye Gibimi Olah!''
Erdal GÜZEL

Bey, ''Bu İş Melmeket Meselesi. Suriye Gibimi Olah!''

03.03.2018 15:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Erdal GÜZEL
Ayağımdaki sinir sıkışmasından dolayı  birkaç gündür etrafımda olup bitenden pek ilgilenme şansım olmadı.

63 yıldır beni taşıyan ayaklarımın bana sitem edeceğini hiç düşünmemiştim.

Yaşam kalitemi düşüren bu sıkıntı ile uğraşırken yine de günlük işlerden kopmamaya gayret göstermekteyim.

Bu gün  zorda olsa aracıma bindim ve işyerime doğru giderken Köşk Camisi’nin yanında  değnekle yürümeye çalışan engelli bir vatandaşı görünce halime şükrettim.

Biraz ilerledikten sonra dikiz aynasından bu vatandaşa  tekrar baktım.  Bir adım atmak için adeta savaşıyordu.

Vicdanım el vermedi. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır”  öğretisini hatırlayıp döndüm ve yanına yaklaştım. Selam verdikten sonra gideceği yere bırakabileceğimi teklif ettim.

Gürcükapısı’na gitmek istediğini söyleyip, biraz uğraştıktan sonra aracıma bindi.

İdris isimli bu kardeşimizle başladık sohbet etmeye. Doğuştan engelli olduğunu , Terkini  köyünde  yaşarken iki yıl önce şehre geldiğini ,kirada oturduğunu,  kendisinin üç ay da bir engelli maaşı aldığını, devletin de eşine bakım parası verdiğini  anlattı.

“Gürcükapısı’nda seni nereye bırakayım” diye sorunca, Ziraat Bankası’na gideceğini  söyledi.

“Hayırdır. Maaş mı alacaksın”  dediğimde “Heyir, oğlum esker ,ona elli panknot yollayacağım. cıgara alsın” deyince morfin yemiş gibi ayağımın ağrısı geçti.  Bu cevap karşısında karmaşık duygular içine girdim ve ruh dünyam alt üst oldu.

O .”Allah devlete zeval vermesin eskere çok ey bahir, maaş da verir,bizim oğlan cigara içir, orada da cigara bahaliymış. Dedim ki elli pankont yolliyim cigara alsın.Zaten dört aylıgh esker, kaldı sekkiz ay ‘ı ,şimdi Afşin’e (Afrin) götürecağlarmış,getsinler. “BEY, BU İŞ  VATAN,MELMEKET İŞİ,YOKSA SURİYE GİBİMİ OLAH” deyince, Türk Milleti’ni ayakta tutan ruhun bu samimi duygular olduğunu bir kez daha görmüş oldum ve  Gazi Mustafa Kemal’in “ Bu milletle neler yapılmaz” sözünü hatırladım.

Sabahın bu erken saatinde böyle bir manzara ile karışılacağımı nereden bilebilirdim ki . Anadolu’nun her köşesinde bu hasbi  duyguları taşıyan milyonlarca İdris’i ve onların kınalı kuzularını düşündüm.

Allah Mehmetçiklerimize güç kuvvet versin, ordumuzu muzaffer kılsın. Birlik beraberliğimizi bozmasın, şehit evlatlarını toprağa verirken “ VATAN SAĞ OLSUN” diyen, o asil ruhlu babaları  ülkemizden eksik etmesin  duasından başka ne diyebilirdim ki...
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.