26 Ocak 2020 Pazar
Anasayfa > Erzurum > Belediye işçileri sokağa çıktı!..

Belediye işçileri sokağa çıktı!..

11.05.2009 17:18 12 14 16 18 yazdır
Kapatılan belediyelerin işçileri, yetkililerin umarsamazlığına tepki için AKP İl Başkanlığı'nın önünde eylemyaptı.
Belediye işçileri sokağa çıktı!..

Erzurum'da maaşlarını alamayan belediye işçileri sabah saatlerinde toplu halde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Binası önüne kadar yürüdü. Burada işçiler adına konuşan Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Cevdet Tamgaç, işçilerin hak edişlerinin ödenmesini ve fazla işçilerin de diğer resmi kurumlara dağıtılmasını istedi.

Yakutiye ve Aziziye belediyelerinde çalışan işçiler Çifte Minareli Medrese önünde toplanıp, 300 metre ilerideki AK Parti İl Teşkilatı'nın bulunduğu binanın önüne kadar sessizce yürüdü. İl Başkanlığı önünde toplanan işçiler elllerinde taşıdıkları 'Sayın Başbakan gör halimizi', 'Halimiz ne olacak' dövizleri eşliğinde, 'Erzurum işçine sahip çık', 'Hükümet duy sesizimi', 'Yaşasın onurlu mücadelemiz' şeklinde sloganlar attı.

Yürüyüş öncesi ve esnasında çevik kuvvet polisleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Burada hazırlanan basın bildirisini okuyan Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Cevdet Tamgaç, 29 Mart seçimleri öncesinde kapatılan Kazım Karabekir, Dumlu, Dadaşköy ve Dadaşkent belediyelerindeki işçilerin, Aziziye ve Yakutiye Belediyesi'ne kaydırıldığını söyledi.

Tamgaç, kapatılan belediyelerde çalışan işçilerin diğer belediyelere aktarılmasıyla buralarda personel fazlalığı yaşandığını ifade etti. Belediye gelirlerinin, personel maaş ve giderlerini karşılamadığına vurgu yapan Tamgaç, "2 aydır belediye işçileri maaş alamıyor. Bu işçilerin diğer kamu kuruluşlarına aktarılmasını ve maaşlarının ödenmesini istiyoruz. Bu konuda milletvekilleri ve Vali'nin gereğini yapmasını bekliyoruz." dedi.

Sendika Şube Başkanı Tamgaç, Vali Sami Bulut'la telefonda görüştüğünü ve fazla personeli kamu kurum ve kuruluşlarına ataması için gerekeni yapmasını istediğine vurgu yaparak, "Sayın valimizin fazla personeli diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atamak için yetkisi var. Ancak henüz bu yetkiyi kullanmadı. Gerekçe olarak da atanacak işçilerin gidecekleri kurum veya kuruluşlarda maaşlarını alamayacak olması gösterildi. Salı günü milletvekilleri ve Sayın Valimiz Maliye Bakanı ile konuyu görüşüp inşallah bir çözüme bağlayacaklar." diye konuştu.

Kapatılan Dadaşköy Belediyesi'nde işçi olarak çalıştığını ve aylardır maaş alamadığını belirten Burhanettin Özcan, "Aylardır maaş aldığım yok. Bakkallar ekmek vermiyor. Sadaka değil hakkımı istiyorum." dedi. İşçiler, daha sonra sessizce parti il binasının önünden ayrılarak işyerlerine gitti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri