REKLAM
21 Haziran 2018 Perşembe
Talip AKBAŞ

Az Sadaka

30.07.2016 12:53 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Talip AKBAŞ
"Az sadaka, çok belayı def eder" hadisi ete kemiğe bürünmüş karşımızda duruyor. Bu sözün hiç eskimediğini, aşınmadığını gördüm. Canlılığını ve güncelliğini koruduğuna şahitlik ettiğimde bunun, ancak Peygamber sözü olabileceğine öylesine kanaat ettim ki kaynağına bakma ihtiyacı bile duymadım.

          Ülkemiz, milletimiz, ateş çukurunun kenarından çekilip alınmıştır. 15 Temmuz gecesini silah seslerinin arasında Vatan Emniyet Müdürlüğü'nün önünde "alçak" uçuşların gölgesinde geçirdim. İlk anda on yedi şehit verdiğimiz Saraçhane, evimize çok yakın bir yerdi; ölümleri, zulümleri seyrettik.

          O gece yaşananlara baktığımda bu işin nasıl geri püskürtüldüğünü "Az sadaka çok belayı def eder" sözü ile izah edebildim zihin dünyamda. Devletimiz son yıllarda öylesine işler yapar oldu ki ben bu yapılanları sadaka olarak görürüm. Yetimlere sahip çıkması sadaka değil de nedir? Yaşlılara dul kadınlara maaş bağlanması sadaka değil de nedir? Engelli ve yatalak hastaların bakımını yapan hasta yakınlarına maaş vermesi sadaka değil de nedir?

          Dünya mazlumlarının umudu olmak, hiç bir ayrım gözetmeden herkesin imdadına koşmak, dünya devletleri arasında en çok yardım eden devlet olmak nasıl okunmalıdır?

          Ülkesini umudunu kaybeden mültecilere kapılarını hesapsız açan ülke olma ünvanı, Türkiye'nin ve bu milletin şerefle taşıdığı ünvandır. Ve hiç bir iş, boşuna değildir. Allah "İyiliğin ödülü iyilikten başka nedir ki?" buyurur Rahman Suresi'nde. Ensar, muhacir ruhunu yaşanır kılan; sofrasında her daim bir kaşık da suriyeli, filistinli kardeşine ayıran milletin kurda kuşa yem edilmeyeceğine inanırım. Öyle de oldu. Hainler ellerini oğuşturduğu Türkiye'nin sadece hapishanelerini işgal edebildiler.

          Milletin şanlı direnişi, emniyet mensuplarının kahramanlıkları, silahlı kuvvetlerin içindeki vatan sever kesimin boyun eğmemesi, hayasız akını durdurmuştur. Bütün bunlara öncülük eden, cesaretlendiren, risk alarak halkı çok yerinde bir kararla sokağa davet eden, yasak hava sahasını kullanarak, işgal edilmiş havaalanına, yani ateşin tam ortasına uçan Koca Reis, bağrından çıktığı milletinin ateş çukurunun kenarından çekip alınmasında liderliğini bir kez daha göstermiştir. Allah ondan razı olsun, onu her daim tüm yaratılmışların şerrinde korusun. Katından ona güç ve kuvvet versin.

          40 yıldır muhabbet fedaileri diyerek halkın maddi manevi değerlerini, umudunu devşiren hain yapı, içindeki zehri kusmuş zulüm feaileri oldukları anlaşılmıştır. Sapkınlıkları sonucu binerce insanı orta yerde bırakmıştır. Etekleri tutuşan ihanet şebekesinin başı, gavurun hizmetkarı olduğunu 'Beni Türkiyeye vermeyin ben ömrüm boyunca sadece batıya hizmet ettim' diğerek göstermiştir. Maske düşmüş, gerçek niyet ortaya çıkmıştır.

          Bu topraklarda kabirler, mezarlıklar, hep değer gören bakımı ihmal edilmeyen yerlerdir. Çünkü bu toprakların medeniyet anlayışında insan değerlidir, ölüsüne saygı göstermek esastır. Şehir mezarlığı, köy mezarlıklığı, asri mezarlık, kimsesizler mezarlığı gibi isimlerle bir çok mezarlığı olan bu topraklar ne yazık ki artık milletine, devletine ihanet edenler mezarlığı ile de tanışmış bulunuyor. Bu, altın nesil diğerek yola çıkan hareketin, ihanet şebekesine dönüşmesinin resmidir. Bu mezarlık onlara dünyada vurulan zillet mührüdür. Ahirette ise daha başka zillet onları beklemektedir.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.