23 Eylül 2019 Pazartesi
Anasayfa > Türkiye > 90 yıldır nöbetteyiz Atam!..

90 yıldır nöbetteyiz Atam!..

19.05.2009 05:31 12 14 16 18 yazdır
Bugün 19 Mayıs... Ulu önder Atatürk'ün Samsun'a çıktığı milli mücadele meşalesinin 90'ıncı yıldönümünü gururla kutluyoruz.
90 yıldır nöbetteyiz Atam!..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, bugün, başta başkent Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de ve dış temsilciliklerle KKTC’de törenlerle kutlanacak.

Başkent Ankara’daki kutlamalar, saat 07.00’de başlayacak ve 24.00’de sona erecek. Bu saatler arasında tüm resmi daireler, özel kuruluşlar ve askeri birlik kurum ve karargáhlar Türk Bayrağı ve Atatürk portreleri ile donatılacak ve gece ışıklandırılacak.

Anıtkabir’de saat 09.00’da başlayacak törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki kortej Ata’ya saygı duruşunda bulunacak. Tören Gül’ün özel defteri imzalamasıyla son bulacak. 19 Mayıs Stadyumunda saat 10.00’da yapılacak olan geçit töreninde ise beden eğitimi ve spor gösterileri Gül’ün huzurunda icra edilecek.

19 MAYIS MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Türkiye, Cumhuriyet’in ilanının ardından çağını aşan bir vizyonla, ufkun ötesini gören bir anlayışla her alanda büyük hamleler gerçekleştirmiştir. Bugün bu reformist yaklaşımın, toplumsal hayatın bütün alanlarında devam ettiğini görmekten de ayrıca büyük memnuniyet duyuyorum."

TBMM Başkanı Köksal Toptan: "Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Milletimizin küllerinden yeniden doğuşunun sembolü olan bu tarihten sonra bağımsızlık mücadelesi vatan topraklarının her köşesine dalga dalga yayılmıştır."

Başbakan Tayyip Erdoğan: "Gençlerimize güveniyor, onların yüzlerindeki ışıkta, gözlerindeki pırıltıda her geçen gün daha da güçlenen Türkiye’mizin aydınlık geleceğini görüyoruz. Bütün çabamız, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak ve onlara müreffeh bir ülke bırakmaktır."

CHP Lideri Deniz Baykal: "Günümüzde laik cumhuriyetimize, demokrasimize, birliğimize, dirliğimize ve bağımsız yargımıza yönelik saldırılar, özünde Mustafa Kemal’in açtığı bu tarih sayfasına karşıdır. Başta gençlerimiz olmak üzere herkesi bu günün anlamını, önemini kavramaya, Cumhuriyetin kazanımlarını kararlılıkla sahiplenmeye ve savunmaya çağırıyorum."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Aradan geçen 90 yıldan sonra bin yıllık milli kaynaşmaya zarar verecek ve devletimizin temel niteliklerini sarsacak boyuttaki tartışmaların açıldığı bu günlerde, 90 yıl önceki muhteşem hareketin anlamı daha da önem kazanmıştır. Bu yönüyle 19 Mayıs ruhu, zedelenen, aşağılanan milli onurun dirilişi, teslimiyetçi, tavizkar yönetimlere karşı milli devletin doğuşu; çağın stratejik dengelerini ve zafiyetini gözeten akıl, sağduyu ve vizyonun adıdır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri