26 Ocak 2020 Pazar
Anasayfa > Erzurum > 350 işçi ortada kaldı!..

350 işçi ortada kaldı!..

15.05.2009 22:13 12 14 16 18 yazdır
5747 sayılı kanun ile kapatılan ve Yakutiye Belediyesi'ne Devredilen Kazım Karabekir, Dumlu ve Dadaşköy Belediyelerinde Çalışan 350 İşçi, 2 Aydan Bu Yana Maaş Alamadıkları ve Başka Kurumlara Atamaları Gerçekleştirilmediği İçin Süresiz İş Bırakma Eylemine
350 işçi  ortada kaldı!..

29 Mart yerel seçimlerinde yasa gereği kapatılan Kazım Karabekir, Dadaşköy ve Dumlu belediyelerinde çalışan 300 işçi ile 100 kadar memur Yakutiye Belediyesi'ne geçiş yaptı. Mevcut işçi ve memurların ücretlerini ödemekte sıkıntı yaşayan Yakutiye Belediyesi, seçimlerden sonra bünyesine kattığı belediyelerin işçi ve memurlarına maaş ödeyemez hale geldi. Mart ayından bu yana maaş alamayan ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yatay geçişleri yapılmayan 300 kadar işçi süresiz iş bırakma eylemi başlattı. Gölbaşı'ndaki Belediye Bakım Kademe Atelyesi, Hilalkent'teki Fen İşleri ve Kazım Karabekir eski belediye hizmet binasında çalışan 300 işçi, Belediye - İş Sendikası'nın aldığı karar doğrultusunda süresiz iş bırakma ve oturma eylemine gitti. Sorunlarının çözümü için Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile diğer Erzurum milletvekilleri ve Vali Sami Bulut'u göreve davet eden işçiler, "Siyaset ile bürokrasi arasında sıkışıp kaldık." diye tepki gösterdi.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut'un iyi niyetle kendilerine yaklaşım sergilediğini ve bundan şikayetçi olmadıklarına vurgu yapan eylemci işçiler, şunları ifade ettiler: "Belediyenin geliri ile gideri belli. Sayın Korkut, belediyenin kısıtlı bütçesi ile kime ne maaş versin ? Sorunumuzun çözümü için bütün iyi niyetli girişimlerde bulunuyor."

Yakutiye Belediyesi'ne devrilen Dumlu belediyesi zabıta komiserlerinden Osman Akçetin, 2 aydan bu yana birikmiş banka kredi kartlarını ödeyemediğini söyledi. Akçetin, borçlarını ödeyemedikleri için itibarlarının zedelendiğine işaret ederek, "Belediyede çalışıyoruz ama iki aydır maaş alamıyoruz. Eşimizin, çocuğumuzun yüzüne bakamaz olduk. Borçlular yavaş yavaş kapıya dayanmaya başladı. Şeref ve itibarımıza leke düştü. Bu ayıbı bize reva görenlerini kınıyorum." dedi.

Kazım Karabekir Belediyesi'nde işçi olarak çalışırken Yakutiye Belediyesi'nin personeli haline gelen Yaşar Gümüş de siyasetçi ve bürokratlar tarafından oyalandırıldıklarını ileri sürdü. Maaşlarını alana ve başka bir kuruma atamalarının gerçekleşeceği güne kadar işi bırakma ve oturma eylemini sürdüreceklerine dikkat çeken Gümüş, "Sorunumuz çözülene kadar işe gitmeyeceğiz. Bu şehri yönetenler, bu şehrin geleceğini belirleyenler, bu şehrin sahibi olduğunu iddia edenleri sorunumuza duyarlı davranmaya davet ediyorum." diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri